06:28 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Vlad Rogoveanu, de la Atena Sport Club, a câştigat cinci medalii la etapa regională de la Bacău

21 Apr, 2016 00:00 3982 Marime text

Clubul de înot al medaliatului olimpic Răzvan Florea, Atena Sport Club Constanţa, a participat la etapa regională de la Bacău, rezervată copiilor de 12-14 ani. Acest turneu a avut ca scop calificarea la etapa finală a Campionatului Naţional Cadeţi la aceeaşi categorie de vârstă.

Tinerii înotători s-au duelat într-un bazin de 50 de metri, cu opt culoare. La 13 ani, Vlad Rogoveanu a venit de la Bacău cu cinci medalii: trei de aur la categoriile 100 m fluture, 400 m liber şi 100 m liber, una de argint în proba de 100 m liber şi bronz la 100 m bras.

Sportivul în vârstă de 12 ani Nicolas Ursu a câştigat trei medalii de argint în probele 100 m liber, 200 m liber şi 100 m spate.

Eugen Susanu (13 ani) a terminat pe primul loc la 100 m liber şi pe locul doi în probele de 400 m liberi şi 100 bras.

La fete, Daria Sovoi Moraru a terminat etapa cu trei medalii de argint la 100 m fluture, 400 m liber şi 100 m spate.

Oana Munteanu a luat argintul în proba de 100 m liber şi bronzul la 400 m liber, iar Ioana Cristocea a obţinut o medalie de bronz în proba de 100 bras.

„Un concurs reuşit, făcut de trupa mijlocie. Felicitări tuturor celor care au concurat în acest weekend la Bacău. Mult succes în pregătire, în vederea campionatelor naţionale din vară“, este mesajul Atena Sport Club.

Felix Rizea este masterand la Facultatea de Ştiinţele Comunicării şi Ştiinţe Politice a Universităţii „Andrei Şaguna” Constanţa