12:53 28 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie categorica obtinuta pe final

04 Sep, 2003 00:00 602 Marime text

HCM Constanta - Universitatea Resita 39-33 (19-17)

Handbalistii de la HC Municipal Constanta au invins, marti seara, pe Universitatea Resita cu scorul de 39-33 (19-17), intr-un meci ce a facut parte din cadrul turneului de la Resita. Meciul, disputat in devans la cererea constantenilor (era programat pentru vineri seara, atunci cand echipa noastra se intoarce acasa), a fost la discretia jucatorilor nostri. Ei au condus in permanenta in prima repriza, insa la un avans de doua-trei goluri, asa explicandu-se si diferenta de doar doua goluri inregistrata la pauza. In partea a doua insa, de la cabine a iesit parca o alta echipa a Constantei. Resitenii au condus o singura data in minutul 35 la 22-21, dar apoi au stat in permanenta in spatele jucatorilor nostri. Au sperat intr-o minune in minutul 52, cand au reusit sa egaleze la 31-31, insa finalul le-a apartinut dobrogenilor care au reusit sa marcheze de opt ori, in timp ce adversarii au facut acest lucru doar de doua ori. Antrenorul Aihan Omer a utilizat urmatorii jucatori: Stanescu, M. Popescu - portari; Buricea (7 goluri), Fl. Nicolae (7), Racovitan (5), Giotoiu (4), L. Toma (4), D. Ali (3), Baiceanu (3), Puscasu (2), Saulescu (2), M. Vasile (1), Oselinsche (1), Sania, Soldanescu - jucatori de camp. Aseara, echipa noastra a evoluat contra celor de la HC Minaur Baia Mare, in partida-vedeta a turneului si totodata revansa pentru infrangerea pe care baimarenii i-au administrat-o in turneul de la Oradea (34-36). Astazi, HC Municipal va sustine doua partide, de dimineata cu Universitatea Cluj si dupa-amiaza cu UZTEL Ploiesti, urmand sa incheie maine cu un meci contra Universitatii H&V Pitesti.