13:47 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE. Alexandru Cicâldău, de la FC Viitorul, titular în amicalul România - Chile

31 May, 2018 16:10 2207 Marime text
Mijlocaşul Alexandru Cicâldău, de la FC Viitorul, va începe ca titular în echipa României, care dispută astăzi un meci amical cu Chile.

Partida se joacă în Austria, la Graz, de la ora 17.00, fiind transmisă în direct de Pro TV.

FC Viitorul are doi jucători convocaţi, Cicâldău şi Tudor Băluţă, cel de-al doilea figurând ca rezervă în această partidă.

Echipa de start a României este: 12. Tătărușanu - 2. Benzar, 5. Nedelcearu, 22. Săpunaru (cpt.), 3. Toșca - 20. Cicâldău, 24. Nedelcu, 23. Stanciu - 9. Rotariu, 19. Țucudean, 10. Grozav.

Rezerve: 1. Lung jr., 16. Niță - 4. Manea, 7. Chipciu, 11. Bancu, 13. Al. Băluță, 14. Budescu, 15. Anton, 17. Deac, 18. Stoian, 21. T. Băluță, 26. Man, 27. Bălașa, 28. Mitriță, 29. Pușcaș.

UPDATE. 1

În minutul 13 al confruntării, Stanciu reușește să înscrie în poarta celor din Chile și duce scorul la 1-0.

UPDATE. 2

În minutul 32, la două minute după ce echipa din Chile a rămas în inferioritate numerică, fotbaliștii din Chile reușesc să egaleze scorul pe tabelă.

UPDATE. 3

În repriza a doua, în minutul 52, Chile reușește să intre în avantaj, după un gol înscrie în poarta lui Tătărușanu. Scorul este 2-1 în favoarea echipei din Chile.

UPDATE. 3

În minutul 66 Ciprian Deac reușește să îscrie în poarta chilienilor și duce scorul la 2-2.

UPDATE. 4

În minutul 84, Constantin Budescu a înscris și a stabilit scorul final al partidei 3-2.

Aflat la a treia selecție la prima reprezentativă, Alexandru Cicâldău a fost pentru prima dată titular și a evoluat până în minutul 65, când a fost schimbat de selecționerul Cosmin Contra cu Budescu. În schimb, Tudor Băluță a debutat cu ocazia acestui meci la Naționala de seniori, fiind introdus pe teren în minutul 71, în locul lui Nedelcu. România va disputa la 5 iunie, la Ploiești, o nouă partidă de verificare, împotriva selecţionatei Finlandei.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): Facebook (Alex Cicâldău)