09:41 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ultimul examen a fost trecut cu brio

26 Jul, 2004 00:00 832 Marime text

Farul - Midia 2-1 (1-0)

Cristocea si Doicaru au marcat cele doua goluri ale gazdelor, in timp ce singura reusita a oaspetilor a purtat semnatura lui Norbert Nita # Meciul de sambata seara a reprezentat ultimul examen al "marinarilor" inaintea startului de campionat * In prima repriza, Liviu Mihai a ratat trei mari ocazii, mingea lovind de fiecare data bara portii adverse * "Principalul" Petre Grigoras s-a declarat multumit de evolutia echipei, afirmand ca obiectivele propuse pentru acest sezon nu sunt imposibil de realizat

Formatia antrenata de Petre Grigoras a castigat fara probleme meciul amical disputat sambata seara pe stadionul "Hagi" din Constanta, in fata divizionarei B Midia Navodari. "Marinarii" s-au impus cu scorul de 2-1 la capatul a 90 de minute intens disputate, in care si-au demonstrat insa superioritatea fata de adversarii din esalonul secund. Golurile gazdelor au fost reusite de Cristocea (min. 10) si Doicaru (min. 87). Oaspetii au inscris singurul lor gol in minutul 69, prin Norbert Nita, aducand egalitatea pe tabela de marcaj si dand astfel emotii suporterilor constanteni. Reusita lui Nita a fost apreciata de spectatorii constanteni, atacantul din Navodari marcand cu un sut superb de la 30 de metri. In prima repriza, Liviu Mihai a avut trei mari ocazii de a marca, de fiecare data balonul lovind bara portii. Si in acest meci, tehnicianul Farului a mers mai intai "pe mana" jucatorilor experimentati, pentru ca in a doua parte a jocului sa introduca cinci fotbalisti tineri. In aceasta intalnire, Petre Grigoras a folosit urmatorii jucatori: Curca, Farmache (Zavate 46), Barbu, Schiopu, Pascovici (R. Oprea 76), Gurita (Nicolita 46), Lungu, Cristocea, Senin (Todoran 46), Baicu (V. Gheorghe 46), Liviu Mihai (Doicaru 73). Tanarul atacant intrat cu 17 minute inainte de finalul meciului s-a dovedit a fi cartea castigatoare a lui Grigoras. "Batalia" atacantilor pare definitiv pierduta pentru ex-galateanul Mihai Gurita, care nu mai trece de mult de jumatatea terenului, fiind folosit ca fundas dreapta. Linia defensiva nu aduce insa nimic altceva nou, iar Oprea si Nicolita par condamnati sa stea pe banca, cel putin pentru jumatate dintr-o partida. Desi mijlocas, Cristocea ramane golgheterul Farului, el reusind sa inscrie aproape in fiecare meci goluri deosebit de importante. Pe langa jucatorii de mai sus, din lotul pe care Farul il va folosi in noua editie de campionat mai fac parte Balasa, Florea, S. Mocanu, Usurelu, Pantelie si, bineinteles, rezerva de portar Vlas. Meciul de sambata seara a reprezentat ultimul examen al formatiei "alb-albastre" inaintea debutului intr-o noua editie de campionat. La finele partidei de sambata, principalul Petre Grigoras s-a declarat multumit de evolutia echipei, afirmand ca obiectivele din acest sezon (clasarea in primele cinci locuri si participarea intr-o cupa europeana) nu sunt imposibil de realizat. Pe 31 iulie, in prima etapa de campionat, Farul va juca pe teren propriu cu Dinamo Bucuresti.