02:57 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Turneul Talents Cup, din Ungaria Alexandru Sabangeanu şi Dimciu Halep, marcatorii Academiei Hagi din meciul cu Sturm Graz

19 Apr, 2017 00:00 2356 Marime text
Echipa Academiei Hagi Under-17 a susţinut, ieri, partida din sferturile de finală la turneul internaţional Future Talents Cup U-17, competiţie care este în desfăşurare la Budapesta (Ungaria). Echipa pregătită de Constantin Fălină a întâlnit Sturm Graz, partida încheindu-se cu victoria austriecilor, scor 3-2 (1-1).

Pentru Academia Hagi au punctat Alexandru Sabangeanu (22) şi Dimciu Halep (70), golurile lui Sturm Graz fiind marcate de Nino Kopf (13, 57) şi Marco Fuchshofer (52). Misiunea constănţenilor a fost îngreunată de cele două eliminări suferite în prima repriză, când Agachi - 26 (henţ în afara careului) şi Sabangeanu - 33 (bruscarea arbitrului) au văzut cartonaşe roşii. Şi Sturm a avut doi eliminaţi, însă în repriza secundă (Kopf 59 şi Eyawo 67). Academia Hagi a evoluat cu: Agachi - Ghiţă, Leca, Vlad, Nedelea (62 Mureşan) - Călin (62 Oană), Gherghiceanu (57 Bandula), Negrean (27 Micu) - Sabangeanu, Pop (57 Halep), Tucaliuc (67 Matiş).

Astăzi, joacă din nou

În urma acestui rezultat, formaţia constănţeană va continua la Future Talents Cup U-17 în turneul locurilor 5-8, fază a competiţiei în care va întâlni astăzi, de la ora 10.30, PAOK Salonic. Lotul Academiei Hagi U-17 care participă la Future Talents Cup U-17 este format din: Rareş Micu, Sebastian Agachi - portari; Raini Bandula, Bogdan Călin, Giani Gherghiceanu, Robert Ghiţă, Dimciu Halep, Marius Leca, Răzvan Matiş, Darius Mureşan, Gabriel Nedelea, Alexandru Negrean, Rareş Oană, Alexi Pitu, Alexandru Pop, Alexandru Sabangeanu, Cosmin Tucalic, Antonio Vlad - jucători de câmp. Staff: Constantin Fălină (antrenor), Andrei Florescu (antrenor cu portarii), Gabriel Voicu (maseur), Georges Stercu (team manager).

Sursa foto: Facebook (Academia Hagi)