14:17 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Tineri fotbaliști de la Farul Constanța, marcatori în meciuri internaționale ale României

08 Sep, 2021 15:27 2589 Marime text
  • Selecționata U-17 a participat la tradiționalul turneu Syrenka Cup, iar Naționala U19 a susținut două partide de verificare cu Bosnia-Herțegovina.

Patru tineri fotbaliști de la Farul Constanța au înscris pentru echipele naționale ale României în partide internaționale susținute de tricolori.
Este vorba de Enes Sali, Luca Banu (la Naționala U-17), Ștefan Bodișteanu și Bogdan Lazăr (la Naționala U-19).

Selecționata U-17 a României (formată din jucători născuți după 1 ianuarie 2005) a participat la tradiționalul turneu Syrenka Cup, competiție care are loc în fiecare an în Polonia.

Selecționerul Daniel Mogoșanu a avut la dispoziție în aceste confruntări cinci jucători de la Farul Constanța: Vlad Răfăilă, Andrei Borza, Luca Banu, Adrian Mazilu și Enes Sali.

La același turneu a fost prezent și faristul Bogdan Popovici, care a evoluat pentru echipa Republicii Moldova.

România U17 s-a clasat pe locul 6 la Syrenka Cup, înregistrând următoarele rezultate: 0-2 cu Anglia U17, 3-1 cu Cehia U17 și 0-2 cu Norvegia U17.

Contra Cehiei printre marcatori s-au numărat constănțenii Enes Sali și Luca Banu.

Naționala U19 (jucători născuți după 1 ianuarie 2003) a susținut două partide de verificare în compania formației similare a Bosniei-Herțegovina.

Partidele s-au disputat în deplasare și cele două echipe și-au împărțit victoriile.

În prima partidă, tricolorii s-au impus cu 5-1, două dintre reușite fiind semnate de fariștii Ștefan Bodișteanu și Bogdan Lazăr. Cea de-a doua confruntare a revenit bosniacilor cu 1-0.

Selecționerul Adrian Văsâi a convocat pentru această acțiune patru jucători ai clubului Farul Constanța: Dan Sîrbu, Bogdan Lazăr, Nicolas Popescu și Ștefan Bodișteanu.

Bosnia-Nerțegovina U19 - România U19 1-5

Dan Sârbu - fundaș central, a fost titular, a fost căpitanul echipei și a jucat tot meciul;
Bogdan Lazăr - fundaș stânga, a intrat pe teren în repriza secundă și a înscris golul de 5-1 în minutul 79;
Nicolas Popescu - mijlocaș defensiv, a fost titular și a jucat până în minutul 65;
Ștefan Bodișteanu - atacant, a fost titular, a înscris golul de 3-1 în minutul 66 și a jucat tot meciul.

Bosnia-Nerțegovina U19 - România U19 1-0

Dan Sârbu - fundaș central, a intrat pe teren în debutul reprizei secunde;
Bogdan Lazăr - fundaș stânga, a fost titular și a jucat până la pauză;
Nicolas Popescu - mijlocaș defensiv, a intrat pe teren în debutul reprizei secunde;
Ștefan Bodișteanu - atacant, a intrat pe teren în debutul reprizei secunde.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): Farul Constanța