17:02 21 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Tenis de masă Echipa feminină a LPS „Nicolae Rotaru“ Constanța, vicecampioană națională la Under-13 (GALERIE FOTO)

01 May, 2024 11:18 625 Marime text

La Campionatul Național de tenis de masă rezervat categoriei de vârstă Under-13, întrecere găzduită de Odorheiu Secuiesc, au urcat pe podium și sportivi de la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru“ Constanța.

Astfel, LPS Constanța I a devenit vicecampioană națională la fete!

Petculescu Letiția, Drugă Ioana, Bâcu Natalia

La băieți, LPS Constanta I a ocupat locul V.

Sportivi:

Măgură Larian, Măgură Casian, Purcărea Radu, Croitoru Bogdan

LPS Constanta II - loc IX

Sportivi:
Delcă Ayan, Filimon Romanescu Vladimir, Rădulescu Șerban, Iordache Dragoș, Zamfir Robert

Antrenori: Anamaria Sebe, Timea Urszuly, Cristian Grigore, Iulia Caragea, Viorel Filimon.

În competiția de dublu fete, LPS Nicolae Rotaru a obținut alte două medalii, ambele de bronz: Miruna Murariu (CSM Moinești) / Letiția Petculescu (LPS NR Constanța) și Crina Buhaciuc / Ana Maria Minghiras (LPS NR Constanța).

Loc V: Stoian A. / Pătrănoiu M. (LPS CTA/SCM GLORIA BUZĂU)
Loc V: Ţap M. / Șerban K. (LPS CTA/CSA STEAUA BUCUREȘTI)

Dublu Mixt:

Loc V: Stoian A. / Săftoiu T. (LPS CTA/CSA STEAUA BUCUREȘTI)

La individual, Alexandra Stoian a cucerit bronzul.

Loc V: Buhaciuc C.
Primii 16: Minghiraș A, Țap M, Petculescu L, Drugă I
Primii 32: Purcărea R, Măgură L, Măgură C, Delcă A, Tini A
Primii 64: Costache D, Bordușanu M, Zamfir R, Filimon Romanescu V, Rădulescu Ș
Grupe: Iordache D, Croitoru B, Bâcu N.

A cincea Ligă a Campionilor pentru Eliza Samara!

O mare performanță a venit și de la constănțeanca Eliza Samara, formată în școala de campioni de la LPS „Nicolae Rotaru“, care a câștigat pentru a cincea oară Liga Campionilor, acesta fiind al treilea titlu consecutiv cucerit cu clubul polonez KTS ENEA Siarkopol Tarnobrzeg!

Din nou la înălțime! Componenta lotului național al României a avut din nou un rol important în cadrul echipei cu care a reușit performanța, iar în returul finalei a învins-o pe Marie Migot, scor 3-2 (11-7, 11-8, 9-11, 6-11, 6-5).

«Ce meci! Sunt încântată de performanța întregii echipe. În această seară mi-am arătat puterea mentală, întrucât meciul ar fi putut merge în orice direcție. Sunt încântată că am ieșit câștigătoare de data aceasta», a spus Elizabeta Samara, imediat după finala Ligii Campionilor, se arată pe pagina de Facebook a Federației Române de Tenis de Masă.

Sursa foto: Facebook (Tenis de Masă Constanța, FRTM)

Bianca Mei-Roșu a câștigat faza națională a ONSS 2024 la tenis de masă (GALERIE FOTO)