07:13 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Tecău, eliminat de la Australian Open

29 Jan, 2011 00:00 1627 Marime text
tecau.jpgTenismanul constănţean Horia Tecău şi americanca Bethanie Mattek-Sands s-au oprit în semifinalele Australian Open, la proba de dublu mixt.

Perechea româno-americană a început în forţă meciul cu dublul Yung-Jan Chan/Paul Hanley (Taipei/Australia) şi a câştigat fără probleme primul set, cu 6-2, după 28 de minute de joc. Chan şi Hanley preiau iniţiativa în setul secund şi se impun cu 6-3, egalând situaţia pe tabelă. În super tie-break, Tecău şi Mattek-Sands au fost la două puncte distanţă de calificarea în finală, după ce au condus cu 8-6, însă au cedat pe final şi au fost învinşi cu 11-9, ratând accesul în ultimul act al competiţiei de la Melbourne. În urma calificării în semifinalele probei, Horia şi Bethanie vor împărţi un cec de 33.900 de dolari.