19:18 19 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Superliga 2023/2024 Farul Constanța, învinsă de Rapid București

20 Aug, 2023 20:15 1715 Marime text

Campioana României, Farul Constanța, a susținut astăzi, 20 august 2023, meciul din etapa a șasea a Superligii 2023/2024, întâlnind în deplasare Rapid București.

Partida s-a încheiat cu succesul gazdelor, scor 3-1 (2-0).

Golurile au fost marcate de Emmers (34), Dugandzic (38), Ioniță (88) / Mazilu (79).

După o mare ocazie irosită de Carnat, gazdele au marcat de două ori în trei minute și au stabilit scorul pauzei, 2-0. Mazilu, cu un eurogol, a reaprins speranțele, însă Ioniță a stabilit scorul final, 3-1, în min.88, se menționează pe site-ul oficial al Farului.

Au evoluat:

Rapid (antrenor, Cristiano Bergodi): H. Moldovan - Braun (64 Onea), Săpunaru, P. Iacob, Borza - Emmers (76 Kait), Oaidă (81 Albu), Borje Valle (76 A. Ioniță II) - Bamgboye, Dugandzic, Petrila (64 Papeau). Rezerve: Drăghia - J. Morais, Cristea, Cîrjan.

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Aioani - Sîrbu, Larie, M. Popescu (7 Boli), Kiki (65 Dussaut) - Artean (65 Nedelcu), T. Băluță, Grameni (65 Vînă) - Mazilu, Carnat, Sali (71 Budescu). Rezerve: Buzbuchi - Queiros, Rivaldinho, Andronache.

Pentru Farul, aceasta a fost a treia înfrângere la rând în campionat, după 1-3 cu Poli Iași la Ovidiu și 2-3 cu Petrolul în deplasare.

În clasamentul intermediar al etapei, echipa de pe litoral se află pe locul zece, cu șase puncte, dar și cu un meci în minus.

În etapa viitoare, Farul va juca pe teren propriu cu Universitatea Craiova, duminică, 27 august, de la ora 21.30.

Sursa foto: Facebook (Farul Constanța)

Rapid - Farul, duminică, 20 august. „Întâlnim o echipă rănită. Va fi un meci frumos, pe un stadion plin“ (VIDEO)