05:04 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

SSC Farul, foarte aproape de promovare! A învins cu 6-2 la Oltenița, iar Progresul 1944 Spartac a pierdut la Modelu!

19 May, 2018 20:09 6935 Marime text
Bucurie mare pentru suflarea faristă, astăzi, după ce SSC Farul a învins în deplasare CSM Oltenița cu 6-2 (2-1), iar contracandidata la promovare a „marinarilor”, Progresul 1944 Spartac s-a împiedicat, pierzând cu 0-1 partida de pe terenul formației Înainte Modelu, care a înscris golul victoriei în minutul 90+7!

În această situație, SSC Farul este foarte aproape de promovare, după ce a depășit la puncte Progresul 1944 Spartac, cu o etapă înainte de final, constănțenii având acum trei puncte avans (64-61).

Golurile SSC Farul din meciul de la Oltenița au fost marcate de Dragu (68, 74), Cârstocea (14), V. Șicu (41), Momodou (61) și R. Stănescu (85). Gazdele au condus însă cu 1-0 (Amariei 9), iar în minutul 65 au redus din diferență (2-3) din penalty (Udrea), fără a pune însă în pericol victoria oaspeților.

SSC Farul (antrenori Petre Grigoraș, Marian Dinu, Ion Barbu şi Gică Mina) a început meciul cu: Gurău - Iani, Diakite, Kwadwo, Androne - Călințaru, R. Stănescu, Cârstocea, Şicu - Cl. Dragu, Momodou. Au mai jucat: Robu, Botea, Vl. Suciu şi Tudorică.

În celelalte partide ale rundei s-au înregistrat rezultatele:
  • Sportul Chiscani - Victoria Traian 2-0
  • FCSB II - CSM Rm. Sărat 5-0
  • Metalul Buzău - Delta Dobrogea Tulcea 2-1
  • FC Voluntari II - Axiopolis Cernavodă 2-1
  • Unirea Slobozia - Agricola Borcea 5-2.
  • Clasament: 1. SSC Farul - 64p, 2. Progresul 1944 Spartac - 61p, 3. Unirea Slobozia - 54p, 4. Axiopolis - 51p, 5. Metalul Buzău - 49p, 6. FCSB II - 46p, 7. FC Voluntari II - 42p, 8. Înainte Modelu - 37p, 9. CSM Rm. Sărat - 30p, 10. CSM Olteniţa - 20p, 11. Sportul Chiscani - 18p, 12. Agricola Borcea - 17p, 13. Delta Dobrogea Tulcea - 10p, 14. Victoria Traian - 3p.

În ultima etapă, SSC Farul joacă la Constanța cu Sportul Chiscani, iar Progresul 1944 Spartac are meci tot pe teren propriu, cu FCSB II.

La Modelu, Progresul 1944 Spartac a avut două bare în prima repriză, dar, după pauză, ospeții au primit două lovituri: atacantul Stanciu s-a accidentat, iar Parfeon a primit cartonașul roșu. În al doilea minut de prelungire, Progresul 1944 Spartac a mai avut un eliminat, Boiangiu, astfel că formația din București a terminat meciul cu doi oameni mai puțin.

Sursa foto: Facebook (FC Farul Constanța)