18:14 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Răpuși în prelungiri! SSC Farul Constanța, înfrângere dramatică în meciul cu Ripensia Timișoara

28 Nov, 2018 19:09 2799 Marime text
Echipa de fotbal SSC Farul Constanța a disputat, astăzi, meciul din etapa a 19-a a Ligii a 2-a, întâlnind în deplasare Ripensia Timișoara.

Partida le-a revenit la limită gazdelor, cu 1-0, golul fiind marcat in extremis, în minutul trei dintre cele patru de prelungire!

Reușita victoriei timișorene i-a aparținut lui Gueye Mansour, care a punctat cu capul, în urma unei lovituri de colț.

Petre Grigoraș și Marian Dinu, antrenorii SSC Farul, au folosit jucătorii: M. Popa – Sabangeanu, Roumadi, Doumbia, C. Zanfir (82 Iani) – Tudorică, Fotescu (82 Dombrovoschi) – Al. Grigoraș (cpt.), G. Păun, R. Licu (46 MBaka) – Moise.

Metaloglobus Bucureşti - ASU Poli Timişoara 0-1

Runda se încheie joi, 29 noiembrie, cu întâlnirea Chindia Târgovişte - Energeticianul (de la ora 14.00).

În urma înfrângerii cu Ripensia, SSC Farul a coborât o poziție în clasament, de pe 14 pe 15 (primul loc deasupra liniei retrogradării).

Clasamentul arată astfel: 1.  Snagov - 43p, 2. Chindia - 40p, 3. Clinceni - 39p, 4. Petrolul - 39p, 5. U Cluj - 38p, 6. FC Argeş - 38p, 7. Mioveni - 34p, 8. Energeticianul - 27p, 9. UTA - 27p, 10. Pandurii - 25p, 11. ASU Poli - 24p, 12. Daco-Getica - 23p, 13. Metaloglobus - 21p, 14. Luceafărul - 20p, 15. SSC Farul - 19p, 16. Ripensia - 19p, 17. Aerostar - 19p, 18. Baloteşti - 16p, 19. Dacia Unirea - 9p, 20. ACS Poli - 7p.

La finele sezonului 2018/2019, vor promova în Liga 1 primele două clasate, iar echipa de pe locul trei va disputa baraj de promovare / menţinere cu locul 6 din turneul play-out al primei divizii. În Liga a 3-a vor retrograda ultimele cinci clasate.

În etapa viitoare, prima a returului, SSC Farul va juca tot la Timișoara, sâmbătă, 1 decembie, de la ora 14.00.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): ZIUA de Constanța