22:31 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Sportivii CS Farul s-au calificat in finalele de la Beijing

17 Aug, 2006 00:00 940 Marime text

Marti a fost prima zi de concurs, din pacate una calduroasa si umeda, dar in ciuda acestor conditii, sportivele Carmen Toma si Cristina Bujin s-au calificat in finala probei de triplusalt * De asemenea, un alt sportiv de pe litoral, Tiberiu Talnar, a reusit patrunderea in ultimul act al probei de saritura in lungime * El ar putea avea chiar sanse pentru o medalie, daca tinem cont ca recordul sau personal este de 7.56 metri * Din pacate, la proba de 100 de metri, Andreea Ograzeanu nu a patruns nici macar in semifinale, trecand penultima linia de sosire in runda inaugurala

Cinci sportivi constanteni legitimati la Clubul Sportiv Farul participa in aceasta perioada la una dintre cele mai prestigioase competitii atletice ale anului, Campionatul Mondial de la Beijing (China). Marti a fost prima zi de concurs, din pacate una calduroasa si umeda. In ciuda acestor conditii, sportivele Carmen Toma si Cristina Bujin (ambele antrenate de catre Lenuta Dragomir) s-au calificat in finala probei de triplusalt. Carmen Toma s-a clasat a treia in prima grupa de calificare, cu o performanta de 13,27 metri, in timp ce Cristina Bujin a fost a cincea in a doua grupa, cu o saritura de 13.07 metri. Ramona Angelas a ratat calificarea in finala la aruncarea sulitei, cu o performanta de 45,02, in timp ce Elena Batranu a ratat finala la 800 metri, clasandu-se a saptea in grupa a doua de calificare, cu timpul de 2:13.29. De asemenea, un alt sportiv de pe litoral (dubla legitimare CSS 4 Bucuresti/CS Farul), Tiberiu Talnar, a reusit calificarea in finala probei de saritura in lungime. Facand parte din grupa B din prima runda, Talnar a avut la dispozitie trei incercari, imbunatatindu-si treptat performanta. Astfel, acesta a sarit initial 7.41 metri, apoi 7.44, pentru ca a treia incercare sa fie cea mai buna, masurand 7.48 metri. Constanteanul s-a clasat pe pozitia a cincea, reusind asadar patrunderea in ultimul act. El ar putea avea chiar sanse pentru o medalie, daca tinem cont ca recordul sau personal este de 7.56 metri. Talnar este antrenat de catre Romeo Barboi. Din pacate, la proba de 100 de metri, Andreea Ograzeanu (antrenor Cristina Manea) nu a patruns nici macar in semifinale, trecand penultima linia de sosire in runda inaugurala. Delegatia Romaniei la Campionatele Mondiale de juniori de la Beijing include 21 de atleti, avand drept obiectiv castigarea a 2-3 medalii si alte patru calificari in finale.