15:29 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Scrimă Sportivi de pe litoral, pe podium la Cupa României (GALERIE FOTO)

04 Oct, 2022 10:58 1462 Marime text

Cupa României la scrimă, întrecere desfășurată la București, în care sportivii (cadeți și juniori) s-au întrecut la spadă și sabie, le-a adus prezențe pe podium și reprezentanților litoralului, de la CS Farul Constanța (antrenor, Mihaela Ion) și CSS1 Constanța (profesori, Ion Nițulescu și Monica Marinescu), la spadă.

În concursul juniorilor, Florin Mirică, de la CS Farul, a ocupat locul doi, la fel ca David Pădureanu (CSS1), la cadeți. La junioare, Theodora Ion (CS Farul) a fost a treia.

La junioare (categorie superioară vârstei ei), un rezultat apreciabil a obținut și Eva Mateescu (CSS1), care a ocupat locul opt. Mara Ismăileanu (CS Farul) a fost a zecea. Cele două au evoluat și la cadete: Eva Mateescu – locul 12, Mara Ismăileanu – locul 13.

La juniori, în primii 15 au venit și Horia Nistor (CS Farul – locul 11), și Mihai Ghencea (CSS1 – locul 14).

În întrecerea cadeților, reprezentanții CSS1 Luca Iliuță și Mihai Ghencea s-au clasat pe șapte, respectiv nouă.

Pe lângă aceștia, evoluții frumoase au avut și alți sportivi și alte sportive de la CS Farul și CSS1.

Mândră de băieții mei! Sezon nou, rezultate bune, care ne obligă să muncim, să visăm, să sperăm! Succes în circuitul european de cadeți! Sezon nou și pentru fete! Felicitări, Eva Mateescu, pentru clasare în primele 8 la o categorie superioară vârstei tale! Recuperare rapidă, Maria Stan! Succes în competitiile viitoare!, a fost mesajul Monicăi Marinescu.

Sursa foto: CS Farul și Federația Română de Scrimă