12:49 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

România Under-17 s-a calificat la Turul de Elită. Sub tricolor au jucat și fotbaliști de la Academia Hagi

21 Nov, 2023 15:36 1188 Marime text

Întrecerile Grupei 6 de calificare la Turul de Elită al Campionatului European Under-17 (jucători născuți după 1 ianuarie 2007) au avut loc în România (la Buftea, Clinceni, Voluntari și Tunari).

România U17 a încheiat Grupa pe locul al doilea și a obținut calificarea la Turul de Elită, care e ultima fază calificativă la turneul final.

Bilanțul tricolorilor a fost de două rezultate de egalitate și o victorie: 0-0 cu Norvegia U17, 1-1 cu Franța U17 și 3-0 cu Estonia U17.

Clasament final Grupa 6: 1. Franța - 5p, 2. România - 5p, 3. Norvegia - 3p, 4. Estonia - 1p.

Printre jucătorii convocați de selecționerul Nicolae Roșca s-au numărat și patru jucători ai Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi“: John Dumitra, Dan Nechifor, Iustin Doicaru și Alexandru Stoian.