20:36 16 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Romania invinge, la "europene" merge Suedia

18 Jun, 2007 00:00 1249 Marime text

Handbalistii "tricolori" au avut o mare sansa la jumatatea primei reprize, cand au condus cu noua goluri, insa oaspetii si-au revenit in cele din urma

Cu toate ca sansele de calificare ale nationalei masculine de handbal a Romaniei la Campionatul European erau infime, Sala Sporturilor din Constanta a fost aproape plina si pregatita, in orice moment, de sarbatoare. "Tricolorii" lui Rasnita aveau de recuperat o diferenta de 11 goluri pentru a prinde turneul final din 2008, misiune care, pentru un moment, a parut chiar foarte posibila. Asta pentru ca, purtati pe aripi de un public entuziasmant, romanii conduceau la jumatatea primei reprize cu noua goluri (18-9), iar adversarii erau in corzi. Insa, asa cum se intampla de multe ori in sport, forcingul fenomenal al handbalistilor nostri a avut si un revers. Turand motoarele la maxim, oboseala si-a spus cuvantul, fiind de ajuns ca romanii sa faca doar doua greseli, pentru ca experimentatii suedezi sa profite si sa reintre in joc. Momentul bun se terminase, cu toate ca mai era o repriza de joc. Pauza i-a gasit pe "tricolori" intr-un avantaj de doar doua goluri, iar partea secunda nu a mai adus nimic spectaculos. Romanii au condus in permanenta, dar oaspetii au avut grija ca scorul sa nu mai depaseasca o anumita limita. Scorul final, 34-33 pentru Romania, a multumit totusi publicul constantean, care a aplaudat nationala, la scena deschisa. A fost, din pacate, o razbunare trista, pentru ca Suedia este cea care va merge la Campionatul European. Am vazut totusi un mare potential in actuala reprezentativa a Romaniei, care va fi, poate, mai bine pus in valoare de un alt antrenor. Desi nu a marcat cele mai multe goluri, Rares Jurca a fost de departe cel mai bun om al lui Rasnita, inscriind de patru ori si avand contributii majore la multe din reusitele noastre. Mihai Timofte si Alin Sania au marcat de cate cinci ori, Viorel Mazilu, Sandu Iacob si Laurentiu Toma de cate patru, Marian Cozma a inscris de trei ori, Florin Nicolae si Valentin Ghionea, de cate doua, iar Dan Savenco, de la CSM Medgidia, si-a trecut si el o data numele pe lista marcatorilor. In poarta, Ionut Rudi Stanescu a fost foarte bun, "inchizand" la un moment dat drumul catre gol al suedezilor, timp de zece minute. El a avut in total 16 interventii reusite, insa si Laufceac a facut o partida reusita. De cealalta parte, suedezii ne-au facut zile negre prin pivotul Robert Aarhenius, care a marcat de noua ori si a fost imposibil de oprit, mai ales in repriza secunda. In schimb, portarii Dan Beutler si Per Sandstrom nu au mai prins momente atat de bune ca in meciul tur, primind de la romani si multe goluri de la distanta. Din pacate, diferenta din primul meci a atarnat mult prea greu si a confirmat inca o data ca in handbalul modern, minunile au devenit din ce in ce mai putine. Romania ramane acasa si se pregateste pentru campania de calificare la Campionatul Mondial din 2009, se pare, cu alt antrenor. Declaratiile "tricolorilor" au fost marcate de o tristete inerenta. Marius Stavrositu este de parere ca diferenta s-a facut in momentul celor doua greseli, care au lasat Romania cu doi oameni mai putin. "Am demonstrat ca putem conduce o echipa puternica si la noua goluri. Diferenta s-a facut cand am ramas in patru jucatori. Este o victorie de moral, care ne va ajuta in viitoarele meciuri de calificare", a declarat Stavrositu, completat de Mazilu, care considera ca romanii au pierdut si din cauza pregatirii fizice mai slabe.

Scris de: {autor}Cristian ŢENŢU{/autor}