14:35 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Remiza cu iz de scandal

11 Dec, 2006 00:00 931 Marime text

# Otelul-Farul a fost un meci jucat pe contre, cea mai controversata faza fiind cea a golului galatean, anulat de Orlando Trandu pe motiv de fault la portar

"Marinarii" au terminat anul intr-o nota pozitiva, aratand la Galati ca totusi nu merita pozitia inferioara pe care o ocupa in clasament. Daca s-ar realiza si linistea necesara in interiorul clubului, atunci poate ca lucrurile ar merge mai bine.Farul Constanta a incheiat socotelile pe anul 2006, reusind sa obtina un punct la Galati. Disputat in fata a 2000 de spectatori, duelul dintre tehnicianul Otelului, Petre Grigoras si fostii sai elevi de la Farul, s-a terminat indecis, scor 0-0, insa a fost mult mai incins decat o arata scorul. Primele minute nu au consemnat decat lovitura libera a Otelului, executata bine de Paraschiv, insa Vlas a retinut cu siguranta balonul. In minutul 13 se produce prima faza controversata, jucatorul gazdelor, Marginean, cazand in careu si cerand penalty. Arbitrul Orlando Trandu a lasat insa jocul sa continue. Prima ocazie cu adevarat importanta a Farului se produce in minutul 16, atunci cand Senin reia pe langa poarta din interiorul careului, dupa o excelenta deviere a lui Senin. Apoi, dupa o buna situatie pentru "otelari", alb-albastrii pornesc pe contraatac si acelasi Senin il pune la incercare pe portarul Vatca, cu un sut plasat. Din pacate, desi intr-o forma foarte buna, Senin se accidenteaza in minutul 29 si Basarab Panduru este nevoit sa il introduca in locul sau pe Dinu Todoran, revenit in echipa dupa o lunga absenta. Peste numai un minut, Paraschiv rateaza din pozitie ideala deschiderea scorului, insa cea mai mare ocazie a meciului este irosita de Gurita, in minutul 33. Atacantul Farului patrunde in careu, suteaza puternic, insa mingea este respinsa in extremis de goalkeeperul galatean.Gol anulatCea mai controversata faza se produce in minutul 44, atunci cand cei de la Otelul reusesc sa inscrie prin Jula. O minge trimisa de gazde a fost respinsa neconvingator de apararea constanteana, insa, dupa ce a luat o traiectorie inalta, a fost retinuta de Vlas. Apoi, Jula a profitat de neatentia acestuia si i-a "suflat" balonul din brate, trimitandu-l in poarta. Dupa un moment de ezitare, Orlando Trandu a anulat golul, pe motiv de fault la portar, avand de infruntat proteste indelungi din partea "moldovenilor". Dupa pauza, lucrurile nu s-au schimbat prea mult, Otelul incercand din rasputeri sa fructifice ocaziile avute, iar Farul devenind din ce in ce mai prezenta pe contraatac. Inca din minutul 46, Vlas este pus la grea incercare de lovitura de cap a lui Gado, dar elevii lui Panduru au grija sa replice pe contre, cateodata chiar periculos. Din pacate, tabela s-a incapatanat sa ramana neschimbata pana la finalul partidei, consemnand un rezultat pana la urma echitabil. Farul incheie intr-o nota pozitiva acest an, dar se afla pe locul 13 al clasamentului si va petrece o iarna grea. "Sunt multumit de punctul obtinut. Puteam insa sa si inscriem, asa cum foarte bine puteam sa si pierdem acest joc. Sper ca la faza golului anulat arbitrul sa nu fi gresit, pentru ca nu e bine sa se intample astfel de lucruri. Chiar daca a fost 0-0, a fost un meci bun. Finalul meciului a apartinut in totalitate gazdelor si din cauza faptului ca jucatorii nostri au cazut din punct de vedere fizic", a spus Panduru dupa meci. Tehnicianul a mai precizat ca spera ca in aceasta iarna Farul sa achizitioneze jucatori valorosi, care sa scoata echipa constanteana din zona in care se afla in prezent.