18:42 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Recital Mimi Stoica!

24 Jan, 2005 00:00 1592 Marime text

Futsal Constanta - Senic Craiova, 6-2

Campionatul National de fotbal in sala, Divizia A, a programat sambata meciurile din cadrul etapei a 19-a. De la ora 12.00, la Sala Sporturilor, Futsal Constanta a primit vizita lui Senic Craiova (locul sapte), o echipa incomoda care spera sa se califice in play-offul intrecerii interne. Desi oaspetii au venit cu sperante mari pe litoral, fotbalistii constanteni antrenati de Stelica Damasaru nu le-au dat nici o sansa, castigand intalnirea cu scorul de 6-2 (4-2 la pauza). A fost din nou ziua capitanului Mimi Stoica, cel care a marcat de doua ori, a dat pase de gol si a semanat panica in apararea oltenilor prin cascadele sale de driblinguri. Toti jucatorii formatiei noastre au evoluat foarte bine, un plus fiind insa necesar de mentionat in cazul lui Stoica si a portarul Trasca, cel care a avut cateva interventii exceptionale. De altfel, paradele goal-keeperului nostru reusite meci de meci i-au adus si convocarea in nationala Romaniei. Revenind la partida de sambata, trebuie spus ca Futsal Constanta a rezolvat problema victoriei inca din prima repriza. In minutul 1, Toader a deschis scorul cu un voleu frumos, dupa o centrare a lui Stoica. Cinci minute mai tarziu, Carauleanu a majorat diferenta de pe tabela, pentru ca in minutul noua, Stoica sa inscrie pentru 3-0, dupa o actiune pe cont propriu. Oaspetii reduc diferenta in minutul 15, prin Dumitru, dar dupa trei minute Chichirim aduce scorul la 4-1. In ultimul minut al primei reprize, Senic reduce din handicap, dupa o lovitura de pedeapsa transformata de Marin. In minutul 23 Stoica inscrie din nou, iar in minutul 39, Normambet stabileste rezultatul final, dupa o faza creata tot de "Mimi". In urma acestei victorii, echipa noastra ajunge la 39 de puncte si se afla in primele patru echipe, la egalitate cu CIP Deva si AS Odorheiu Secuiesc si la cinci puncte diferenta de lidera AF Bodu. Dumitru "Mimi" Stoica este golgheterul campionatului, cu 36 de goluri in 19 partide.