03:55 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Reacția Federației după ce David Popovici a câștigat aurul la Europene „Rezultat fabulos pentru sportul românesc “ (VIDEO)

07 Nov, 2021 14:03 2257 Marime text
  • Federația Română de Natație și Pentatlon Modern a transmis un mesaj în care îl felicită pe sportivul David Popovici pentru medalia obținută la Campionatele Europene​ și precizează că este un rezultat fabulos pentru sportul românesc și pentru înotul din țara noastră.

David Popovici a câştigat medalia de aur în proba de 200 m liber, sâmbătă, la Campionatele Europene de înot în bazin scurt (25 de metri) de la Kazan (Rusia), cu timpul de 1 min 42 sec 12/100.

Popovici a fost urmat în clasamentul final de doi olandezi, Luc Kroon (1 min 42 sec 20/100) şi Stan Pijnenburg (1 min 42 sec 51/100).

David Popovici a postat un mesaj pe Facebook, în care mulțumumește tuturor pentru încurajări și spune că este mândru să fie român:

200m liber
Imnul României @ Campionatul European de Înot în bazin scurt, Kazan 2021.
Vă mulțumesc tuturor pentru încurajări și suport!
 Mândru că sunt #român!

Iată mesajul transmis de Federația Română de Natație și Pentatlon Modern!

CAMPIONATUL EUROPEAN ÎN BAZIN SCURT/KAZAN 2021
David Popovici, medalie de aur în proba de 200 m liber!

Rezultat fabulos pentru sportul românesc și pentru înotul din țara noastră.

La doar 17 ani, David Popovici a devenit campion european de seniori în bazin scurt (25 m).
Sâmbătă seara, sportivul român a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, cu timpul de 1:42.12 min - nou record național la 17, 18 și +19 ani! Este prima medalie pentru David la această competiție și a treia pentru delegația României, care a mai cucerit un argint și un bronz prin Robert Glință, la 100 m spate și 50 m spate.

În finala de 200 m liber, David a fost urmat de olandezii Luc Kroon (1:42.20) și Stan Pijnenburg (1:42.51).