20:52 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

RCJ Farul, in afara podiumului la Turneul Campionilor

30 Jun, 2009 03:05 836 Marime text
Rugby Club Judeţean Farul Constanţa s-a clasat pe locul al patrulea la Turneul Campionilor la rugby în 7, care a avut loc în Rusia. Constănţenii pregătiţi de Bruce Hodder au câştigat patru meciuri în faza grupelor (36-17 în faţa letonilor de la Miesniki, 56-0 cu elveţienii de la Bern, 22-7 cu echipa din Ucraina, Obolon şi 59-0 cu National Sports Academy Sofia din Bulgaria) şi au pierdut unul singur, 5-26, cu ruşii de la VVA, care la final au devenit câştigătorii competiţiei. Clasată pe locul secund în grupă, formaţia de la malul mării a întâlnit în semifinale echipa Krasnodar din Rusia, clasată pe primul loc în cealaltă grupă a turneului. Din păcate, constănţenii au pierdut partida cu scorul de 5-36 şi au jucat în finala mică împotriva formaţiei poloneze AZC-AVF, care s-a impus cu scorul de 33-14. Lotul Farului la acest turneu a fost format din: Onal Giacai, Bejan, Mitu, Zainea, Florea, Cristi Munteanu, Puişoru, Gheară, Nicolae şi Claudiu Dumitru.