Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
13:35 19 04 2021 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Programul FC Farul Constanţa din turneul play-out al Ligii a 2-a, grupa A

ro

29 Mar, 2021 11:56 2703 Marime text
  • În prima etapă, “marinarii” vor juca pe teren propriu cu Ripensia Timişoara.
 
Astăzi, la sediul Federaţiei Române de Fotbal, s-au stabilit programele turneelor play-off şi play-out din Liga a 2-a.

FC Farul Constanţa face parte din grupa A a turneului play-out, alături de Metaloglobus Bucureşti, Universitatea Cluj, Fotbal Comuna Recea, Ripensia Timișoara, CSM Slatina şi Pandurii Lignitul Târgu Jiu.

În prima etapă, “marinarii” vor juca pe teren propriu cu Ripensia Timişoara.

În turneul play-out, în fiecare dintre cele două serii se va disputa un singur joc între echipe, rezultând în acest fel şase partide pentru fiecare formație participantă.

La final, vor retrograda locurile 6 și 7, iar cele două formații de pe locul 5 în cele două serii vor juca un baraj, tur-retur, pentru menținerea în Liga 2.

În play-out, fiecare echipă își va păstra toate punctele acumulate în sezonul regulat, astfel că în seria A se va porni de la următorul clasament: 1. FC Farul - 32p, 2. FC Metaloglobus - 30p, 3. U Cluj - 28p, 4. Comuna Recea - 23p, 5. Ripensia - 22p, 6. CSM Slatina - 15p, 7. Pandurii - 13p.

Programul complet este următorul:  

Etapa I (3 aprilie)


Farul Constanţa – Ripensia Timișoara
Fotbal Comuna Recea – Pandurii Târgu Jiu
CSM Slatina – Universitatea Cluj
Metaloglobus Bucureşti stă.

Etapa II (10 aprilie)

Pandurii Târgu Jiu – CSM Slatina
Ripensia Timișoara – Fotbal Comuna Recea
Metaloglobus Bucureşti – Farul Constanţa
Universitatea Cluj stă.

Etapa III (14 aprilie) 

Fotbal Comuna Recea – Metaloglobus Bucureşti
CSM Slatina – Ripensia Timișoara
Universitatea Cluj – Pandurii Târgu Jiu
Farul Constanţa stă.

Etapa IV (17 aprilie)

Ripensia Timișoara – Universitatea Cluj
Metaloglobus Bucureşti – CSM Slatina
Farul Constanţa – Fotbal Comuna Recea
Pandurii Târgu Jiu stă.

Etapa V (24 aprilie)

CSM Slatina – Farul Constanţa
Universitatea Cluj – Metaloglobus Bucureşti
Pandurii Târgu Jiu – Ripensia Timișoara
Fotbal Comuna Recea stă.

Etapa VI )20 aprilie)

Metaloglobus Bucureşti – Pandurii Târgu Jiu
Farul Constanţa – Universitatea Cluj
Fotbal Comuna Recea – CSM Slatina
Ripensia Timișoara stă.

Etapa VII (8 mai)

Universitatea Cluj – Fotbal Comuna Recea
Pandurii Târgu Jiu – Farul Constanţa
Ripensia Timișoara – Metaloglobus Bucureşti
CSM Slatina stă.

Sursa foto: captură Facebook (Federaţia Română de Fotbal)

Ti-a placut articolul?

Comentarii