17:04 28 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Portarul Dan Vasile, de la CSM Constanța, desemnat cel mai bun jucător al meciului România - Argentina

08 Jan, 2023 10:50 1488 Marime text

În stagiul de pregătire din Spania, echipa națională maculină de handbal a României a susținut și trei partide de verificare (contra unor echipe calificate la Campionatul Mondial 2023), înregistrând, în ordinea partidelor, o înfrângere și două victorii: 29-42 cu Spania, 31-26 cu Argentina și 27-24 cu Bahrain.

În succesul cu Argentina, MVP-ul meciului a fost desemnat portarul român Dan Vasile, de la CSM Constanța, echipă care a mai avut un convocat la stagiul de pregătire din Spania, interul Gabriel Ilie.

România a condus în acest meci de la un capăt la altul, în faţa unei formaţii care va evolua la Mondialul de luna aceasta.

Tricolorii au avut 4-1 (min. 5), apoi au condus cu 7-4 (10) şi 9-6 (15), argentinienii s-au apropiat la doar două goluri, 10-8 (20), dar România a avut un final excelent de repriză, intrând la pauză cu un avantaj de şapte goluri, 18-11, potrivit site-ului Federaţiei spaniole de handbal.

În repriza secundă, diferenţa a crescut la nouă goluri, 22-13 (35), apoi a fost 27-19 (45), pentru ca în cele din urmă România să câştige la cinci goluri, cu 31-26, se arată pe pagina de Facebook a CSM Constanța.

După partida cu Bahrain mesajul Federației Române de Handbal a fost:

Încă un meci în care portarii noștri au confirmat că dau siguranță coechipierilor și încredere pentru rezultate tot mai bune. Hai, România!

Sursa foto: Facebook (Federația Română de Handbal)