19:36 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ploaie de goluri Farul Constanţa a câştigat cu 8-2 restanţa cu Academica Clinceni. Scorul campionatului!

17 Feb, 2022 21:50 2892 Marime text
  • În meciul cu ultima clasată, „marinarii“ au condus cu 3-1 la pauză.

Farul Constanţa a disputat în această seară meciul restant din etapa a 23-a a Ligii 1, în deplasare cu Academica Clinceni, ultima clasată.

Partida le-a revenit „marinarilor“ cu scorul de până acum al campionatului, 8-2 (3-1)!

Golurile au fost marcate de Betancor (13 - din penalty, 83), G. Iancu (18), Grameni (28), D. Nedelcu (55), Ad. Petre (74), Boboc (80), Moldoveanu (86), respectiv Alghoul (27 - din penalty) şi Holzmann (78).

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi) a jucat cu: Aioani - Dussaut, Larie (cpt.), V. Ghiţă, de Nooijer (54 Boboc) - Ciobanu, Artean (46 D. Nedelcu), Grameni (60 Radaslavescu) - G. Iancu (60 Moldoveanu), Betancor, Omoh (46 Ad. Petre).

Academica (antrenor, Florin Stângă): Ureche -  Rufati, Cmovs (60 C. Ion), Corinus (73 Sterian), Florică - De Amorim (73 Longher), Tsvetkov (60 Vrdljak), Alghoul - Holzmann, Plazibat (60 Dumitrache), R. Ion.

Golul lui Dina Grameni a fost primul al său pentru echipa constănţeană.

În minutul 90+1, golgeterul campionatului, Jefte Betancor, a fost aproape de a marca al treilea gol, dar a trimis mingea în bară.

Farul a obținut un succes clar și totodată 3 puncte importante în cursa pentru playoff.

Un meci dominat autoritar de formația noastră, care a înscris de trei ori în primele 45 de minute dintr-o sumedenie de situații la poarta lui Ureche, se arată pe site-ul oficial al Farului.

În clasament, Farul se află pe loc de play-off, şase, cu 42 de puncte.

În etapa viitoare, echipa de pe litoral joacă pe teren propriu cu FC Argeş (locul 7, cu 38 de puncte), luni, 21 februarie, de la ora 17.30.

Sursa foto: Facebook (Farul Constanţa)