04:23 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

„Misiune imposibilă“ La Craiova, baschetbaliștii CSM Constanța au încheiat în avantaj prima repriză, dar a urmat „un sfert de coșmar“

23 Mar, 2023 10:13 1235 Marime text

Un nou meci disputat de formația masculină de baschet CSM Constanța în grupa 1-10 a Ligii Naționale, în deplasare cu SCMU Craiova.

Echipa de pe litoral a condus la pauză, scor 46-43, însă la final s-a impus fornația gazdă, cu 89-79.

CSM Constanța, care a câștigat două dintre sferturi, a acuzat însă arbitrajul în sfertul trei, când SCMU Craiova a întors rezultatul.

Pe sferturi, meciul Craiova - Constanța a evoluat astfel: 23-22, 20-24, 23-9, 23-24.

Misiune imposibilă pentru baschetbaliștii CSM Constanța la Craiova, în Grupa 1-10 a Ligii Naționale! După ce au câștigat prima repriză, cu 46-43, a urmat un sfert de coșmar, cu multe decizii în favoarea gazdelor, care au profitat și au întors rezultatul, 66-55!

Băieții antrenați de Alexandru Olteanu și Valentin Boian au refăcut din handicap în ultimul sfert, s-au apropiat la două puncte, 78-80, cu două minute înainte de final, dar SCMU Craiova și-a mărit avantajul și s-a impus cu 89-79, un scor exagerat față de realitatea din teren.

Mockevicius (20 puncte, 9 recuperări), Cebasek (15p, 4 recuperări) și Ivanauskas (13p, 4 recuperări) au fost principalii realizatori pentru echipa noastră, urmați de Oprean 9p, Johnson 8p, Corpodean 5p, Mâinea 4p, Cizauskas 3p și Gribinic 2p. A mai evoluat Lazăr.

În etapa următoare, CSM Constanța joacă pe terenul lui FC Argeș Pitești, sâmbătă, 25 martie, de la ora 19.45, în direct la Digi Sport. Hai, Constanța!, se arată pe pagina de Facebook a CSM Constanța.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Baschet)