12:16 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Meci de infarct HCM câştigă primul meci în Liga Campionilor

15 Oct, 2010 02:34 1769 Marime text
hcm.jpgHCM Constanţa a câştigat ieri primul meci din această ediţie a Ligii Campionilor, în faţa celor de la Bosna Sarajevo, cu un gol marcat de Marius Stavrositu, în ultimele secunde ale întâlnirii.

Conştienţi de faptul că meciul contra campioanei Bosniei este ultima şansă de a rămâne în cărţile calificării în următoarea fază, elevii lui Eden Hairi şi Alexandru Buligan au avut unul dintre cele mai bune starturi de partidă din actualul sezon. Astfel, după 12 minute scurse din meci, constănţenii conduceau cu 7-1. Oaspeţii revin însă în joc şi treptat recuperează din handicap, apropiindu-se la un singur gol, în minutul 22 (scor 9-8). Timpul de odihnă cerut de Eden Hairi, pe fondul unei dominări a echipei vizitatoare nu aduce nimic spectaculos în jocul HCM-ului. Astfel, bosniacii egalează pentru prima dată în această partidă, cu patru minute înainte de finalul primei părţi (scor 11-11). În ultimele minute ale reprizei iese la rampă portarul Mihai Popescu, care cu câteva intervenţii salvatoare îşi ajută echipa să intre la cabine cu un avantaj de patru goluri, scor 16-12. HCM reuşeşte să ţină în frâu încercările disperate ale formaţiei din Sarajevo de a recupera handicapul de pe tabelă, ba mai mult, formaţia constănţeană se distanţează la jumătatea reprizei secunde la şase goluri, scor 22-16. Boala echipelor româneşti de a-şi ţine în suspans suporterii până la final nu i-a ocolit pe Toma şi compania. Bosna reuşeşte să recupereze handicapul şi reduce la tăcere spectatorii prezenţi la Sala Sporturilor, în ultimul minut de joc, când egalează scorul. Cu cinci secunde înainte de final, Stavrositu înscrie golul victoriei şi aduce primele două puncte pentru HCM în această ediţie a Ligii Campionilor. „E o victorie obţinută greu, în ultimele secunde, dar de asta e frumos acest sport. Sper să rezolvăm aceste căderi, pentru că în deplasare nu cred că am putea să câştigăm aşa. Aceste două puncte înseamnă confirmarea faptului că suntem în luptă pentru calificarea în optimi. Am arătat o altă faţă astăzi", a declarat Silviu Băiceanu după meci. Mulţumim publicului, care ne-a susţinut, mai ales în momentele grele. Am arătat că suntem pe drumul dorit, iar victoria, aşa la limită şi greu obţinută, este una cât se poate de muncită, de justă", a spus şi căpitanul formaţiei constănţene, Laurenţiu Toma. După acest succes, campioana României a urcat pe poziţia a cincea în clasamentul Grupei D, la egalitate cu echipa clasată pe locul 4, St. Petersburg, care are un meci mai puţin disputat. De altfel, formaţia din Rusia va fi şi următorul adversar al HCM-ului, partida dintre cele două echipe fiind programată pe 11 noiembrie, la Constanţa.