12:40 28 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

LIVE TEXT Farul Constanța, victorie cu HJK Helsinki în turul play-off-ului Conference League 2023/2024 (GALERIE FOTO + VIDEO)

24 Aug, 2023 19:14 2187 Marime text

Farul Constanța, campioana României, a mai făcut un pas către grupele Conference League 2023/2024, joi, 24 august, câștigând cu 2-1 pe teren propriu turul din play-off cu HJK Helsinki, campioana Finlandei.

Au marcat: Rivaldinho 59, M. Popescu 82 / Sîrbu 46 (autogol).

Farul a continuat evoluțiile foarte bune în cupele europene și în partida cu HJK Helsinki, din play-off-ul Conference League, 2-1, succes care îi oferă prima șansă la calificarea în grupele competiției. Un meci în care formația noastră a fost condusă cu 1-0 după autogolul lui Sîrbu, din min.46, dar în care din nou a reușit să revină pe tabelă după o repriză secundă excelentă. Intrarea lui Louis Munteanu și Mihai Popescu a revitalizat întregul joc al Farului. Rivaldinho a restabilit egalitatea în min. 59 iar apoi M. Popescu a adus victoria cu o reluare din colțul careului mic. Farul este la numai 90 de minute de o nouă performanță istorică, un nou rezultat pozitiv asigurând accesul în grupe, se arată pe site-ul oficial al Farului.

Au evoluat:

Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani - Sîrbu (58 Dussaut), Larie, Boli, Kiki - Artean, Nedelcu (81 M. Popescu), Băluță - Mazilu (58 L. Munteanu), Rivaldinho (81 Andronache), Budescu. Rezerve: Buzbuchi - Queiros, Vînă, Vianna, Carnat, Grameni, Gustavo, Sali.

HJK Helsinki (antrenor Toni Korkeakunnas): Maenpaa - Toivio, Tenho, Halme (46 De Graca) - Soiri, Peltola, Kanellopoulos, Ollila - Hostikka, Radulovic, Keskinen. Rezerve: Ost, Ramula - Hamalainen, Riski, Bande, Polusanya, Tanaka, Hetemai.

Știrea inițială:

Farul Constanța, campioana României, susține astăzi, 24 august 2023, meciul tur din play-off-ul Conference League 2023/2024, întâlnind pe teren propriu HJK Helsinki, campioana Finlandei.

Partida este găzduită, de la ora 20.00, de arena principală a bazei Academiei Hagi, de la Ovidiu.

Play-off-ul este ultima fază calificativă înainte de grupe.

Echipele de start:

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Aioani - Sîrbu, Larie, Boli, Kiki - Artean, Nedelcu, T. Băluță - Ad. Mazilu, Rivaldinho, Budescu.
Rezerve: Buzbuchi - M. Popescu, Queiros, Vînă, L. Munteanu, Vianna, Andronache, Carnat, Grameni, Marins, Dussaut.

HJK Helsinki (antrenor,  Toni Korkeakunnas): Maenpaa - Toivio, Tenho, Halme - Soiri, Peltola, Kanellopoulos, Ollila - Hostikka, Radulovic, Heskinen.

Rezerve: Ost, Ramula - Hamalainen, Da Graca, Riski, Bande, Olusanya, Tanaka, Hetemaj.

UPDATE:

Meciul a început.

UPDATE:

În minutul 10, Budescu (din lovitură liberă), iar apoi Nedelcu au pus în pericol poarta adversă, însă goal-keeper-ul lui HJK a intervenit de fiecare dată excelent.

UPDATE:

S-a încheiat prima repriză, scorul este 0-0. Pe parcursul primei părți, Farul a solicitat o lovitură de la 11 m, însă arbitrul a fost de altă părere.

UPDATE:

A început repriza a doua. Oaspeții au efectuat o schimbare din startul părții secunde.

UPDATE:

În minutul 50, HJK Helsinki a deschis scorul, în urma unei lovituri de colț, autogol Sîrbu.

UPDATE:

În minutul 54, Budescu a avut o ocazie bună de egalare.

UPDATE:

Hagi operează primele două schimbări la Farul, în minutul 58: Dussaut - Sîrbu și L. Munteanu - Mazilu. Rivaldinho înscrie, dar golul e verificat cu VAR, pentru un presupus ofsaid. Golul este acordat, 1-1! Explozie de bucurie pe stadion.

UPDATE:

De la Farul, antrenorul principal Cătălin Anghel este eliminat de pe banca tehnică, primind cartonaș roșu. Farul atacă dezlănțuită, Budescu trage pe lângă. În minutul 68, oaspeții fac două schimbări.

UPDATE:

O nouă ocazie a Farului, în minutul 79, dar Rivaldinho trage alături.

UPDATE:

Alți doi jucători intră la Farul, Mihai Popescu și Andronache (în locul lui Nedelcu și Rivaldinho), iar, în minutul 83, Popescu, la prima atingere de balon, înscrie din careu. Faza e verificată iar cu VAR, dar golul se acordă! 2-1 pentru Farul!

UPDATE:

De la margine s-au arătat cinci minute de prelungire.

UPDATE:

Meciul s-a încheiat, Farul a câștigat cu 2-1 și e optimistă pentru calificarea în grupele Conference League.

Sursa foto: ZIUA de Constanța

Fotbaliștii de la Farul Constanța, încurajați de fani la antrenamentul oficial înaintea meciului cu HJK Helsinki. „Dați totul pe gazon!“ (GALERIE FOTO + VIDEO)