23:27 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

LIVE TEXT Farul Constanța a învins Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, la debutul în play-off (GALERIE FOTO + VIDEO)

19 Mar, 2023 16:10 2384 Marime text

Farul Constanța, echipa care conduce în clasamentul Superligii, susține astăzi primul meci din turneul play-off, întâlnind pe teren propriu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe.

Partida se desfășoară pe terenul central al Academiei Hagi, de la Ovidiu, de la ora 16.30.

Clubul de pe litoral este lider cu 32 de puncte, pe când Sepsi OSK începe în play-off de pe poziția a șasea, ultima, cu 21 de puncte.

Pentru acest meci, Farul are trei absențe, Kevin Boli (accidentat), Vlad Morar (răcit) și Mihai Popescu (suspendat).

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi) începe meciul în formula: Aioani – Kiki, Larie (cpt.), Artean, Borza – Băluță, Nedelcu, Grameni – Ad. Mazilu, Alibec, L. Munteanu.

Rezerve: Buzbuchi, Sîrbu, Baravykas, Marins, Doukoure, Casap, Mateus, Cojocaru, E. Sali.

Sepsi OSK (antrenor, Cristiano Bergodi): Niczuly - Dimitrov, D. Ciobotariu, Ninaj, A. Dumitrescu - Aganovic, J. Rodriguez, Papa, M. Ștefănescu - Tudorie, Rondon.

Rezerve: Began, Bălașa, M. Tamas, Ipas, N. Păun, D. Renta, A. Nistor, N. Kocsis, Safranko.

UPDATE:

Meciul a început.

Lovitura simbolică de start a fost dată de Andreea Laiu, căpitanul echipei feminine a Farului.

Gică Hagi, managerul tehnic al Farului, se află astăzi la meciul 300 ca antrenor în prima ligă. Cu ocazia acestui eveniment, „Regele“ a primit de la Zoltan Iasko un tricou personalizat cu numărul 300 și un buchet de flori.

UPDATE:

În minutul 17, Sepsi are o mare ocazie de a deschide scorul, Aganovici trimițând mingea în transversală.

UPDATE:

Mazilu trage din careu, portarul respinge în corner, în minutul 25. Ocazie importantă și pentru Farul.

UPDATE:

În minutul 28, „marinarii“ deschid scorul, prin Constantin Grameni, cu un șut de la 17 m! 1-0 pentru Farul!

Trei minute mai târziu, Alibec are șansa să majoreze avantajul de pe tabelă, dar nu-l poate învinge pe Niczuly.

UPDATE:

În minutul 45+1, Tudorie trimite pe lângă poartă din poziție bună din careu.

Prima repriză s-a încheiat, Farul e în avantaj cu 1-0.

UPDATE:

A început repriza secundă. Lapauză, Hagi a operat o schimbare, Sîrbu în locul lui Nedelcu.

UPDATE:

Farul face 2-0 în minutul 46, prin tânărul Mazilu, care fructifică imparabil din careu centrarea lui Băluță.

UPDATE:

În minutul 59, Sepsi OSK reduce din diferență, prin Tudorie. Farul - Sepsi 2-1!

UPDATE:

Schimbări la Sepsi OSK, în minutul 66. Ies Rodriguez și Rondon și intră Safranko și Păun.

UPDATE:

Noi înlocuiri la Farul, în minutul 73: Louis Munteanu și Mazilu ies, intră în joc Doukoure și Mateus. În minutul 77, este trimis pe teren la Farul și Casap, în locul lui Grameni. De asemenea, în minutul 83, Marins îl înlocuiește pe Borza.

UPDATE:

În minutul 89, Alibec are ocazia să închidă meciul, dar mingea se duce pe lângă poartă.

UPDATE:

Meciul s-a încheiat cu victoria Farului, scor 2-1. „Marinarii“ au închis jocul în partea finală a partidei, reușind un debut de succes în play-off.

Farul a început perfect play-off-ul Superligii după 2-1 cu Sepsi Sf. Gheorghe și râmâne pe primul loc și după această etapă. Un meci pe care Farul l-a început furtunos, a creat mereu presiune în jumătatea adversă, iar după câteva situații bune la poarta lui Niczuly, Grameni a deschis scorul cu un șut superb de la 16m. Diferența de pe tabelă a fost dublată în min.46 de Adrian Mazilu, care a reluat de la 6m fără speranțe pentru portarul advers. Tudorie a redus din handicap în min.59, dar ultima ocazie i-a aparținut inepuizabilului Alibec, șutul său de la 16m trecând milimetric pe lângă poartă, se arată pe site-ul oficial al Farului.

Au evoluat:

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Aioani - Kiki, Larie, Artean, Borza (82 Gustavo) - Băluță, Nedelcu (46 Sîrbu), Grameni (77 Casap) - Mazilu (73 Doukoure), L. Munteanu (73 Mateus), Alibec. Rezerve: Buzbuchi - Baravykas, Cojocaru, Sali.

Sepsi (antrenor, Cristiano Bergodi): Niczuly - Dimitrov, Ciobotariu, Ninaj, Dumitrescu - Aganovic, Rodriguez (66 Păun), Papa, Ștefănescu - Tudorie, Rondon (66 Safranko). Rezerve: Began - Bălașa, Tamaș, Ispas, Renta, Nistor, Kocsis.

Pe locul întâi în clasament, cu 35 de puncte, Farul joacă în etapa viitoare în deplasare cu Rapid.

Sursa foto: ZIUA de Constanța