Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
19:52 25 09 2022 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE. Liga a 3-a Pe cine au adversare în serie cele trei echipe din județul Constanța. Programul complet (DOCUMENT)

ro

19 Aug, 2022 09:45 1255 Marime text

Trei echipe din județul Constanța vor lua startul în ediția 2022/20232 a Ligii a 3-a, vineri, 19 august, urmând a se stabili programul.

Cele trei formații sunt Farul Constanța II, Gloria Albești și Gloria Băneasa (nou-promovată) și vor evolua în seria a treia, alături de CS Amara, Dunărea 2005 Călărași, CS Afumați, Agricola Borcea, FC Voluntari II, Recolta Gheorghe Doja și Înainte Modelu.  

Cele zece serii ale campionatului au fost aprobate în ultima ședință de Comitet Executiv al Federației Române de Fotbal.  

Repartizarea echipelor în serie s-a făcut conform principiului geografic, astfel încât echipele să nu fie nevoite să aibă deplasări prea lungi, se arată pe site-ul oficial al FRF.


Tragerea la sorți a programului, în fiecare serie, se va desfășura astăzi, la Casa Fotbalului, în sala Nicole Dobrin, de la ora 13.00.  

Programul va fi stabilit pe baza Tabelei Berger pentru 10 echipe, numărul corespunzător fiecărei echipe fiind stabilit prin tragere la sorți.

Pe site-ul oficial al FRF s-au dat amănunte despre formula de desfășurare a campionatului.

Astfel:

Echipe participante
  • 100 echipe împărțite în 10 serii egale
 
Prima fază a competiției
  • 18 etape în fiecare serie.
 
A doua fază a competiției

În fiecare serie se vor disputa un play-off şi un play-out. La play-off vor participa primele patru clasate, iar la play-out celelalte şase echipe rămase.
  • Play-off-ul se va disputa în formatul tur-retur-tur, cu un total de 9 etape, grila folosită pentru acesta fiind tabela Berger de 4
  • Play-out-ul se va disputa în formatul tur-retur, cu un total de 10 etape, grila folosită pentru ţintar fiind tabela Berger de 6
 
Promovare
  • Primele două clasate din fiecare serie vor disputa un baraj în dublă manșă, astfel:
B1: Locul 1, Seria 1 v Locul 2, Seria 2
B2: Locul 1, Seria 2 v Locul 2, Seria 1
B3: Locul 1, Seria 3 v Locul 2, Seria 4
B4: Locul 1, Seria 4 v Locul 2, Seria 3
B5: Locul 1, Seria 5 v Locul 2, Seria 6
B6: Locul 1, Seria 6 v Locul 2, Seria 5
B7: Locul 1, Seria 7 v Locul 2, Seria 8
B8: Locul 1, Seria 8 v Locul 2, Seria 7
B9: Locul 1, Seria 9 v Locul 2, Seria 10
B10: Locul 1, Seria 10 v Locul 2, Seria 9

Învingătoarele acestor jocuri se vor duela între ele, tur-retur, pe baza următoarei împerecheri:
  • Învingătoarea B1 v Învingătoarea B2
  • Învingătoarea B3 v Învingătoarea B4
  • Învingătoarea B5 v Învingătoarea B6
  • Învingătoarea B7 v Învingătoarea B8
  • Învingătoarea B9 v Învingătoarea B10
 
Cele 5 câștigătoare vor obține dreptul de a evolua în sezonul 2023-2024 al Ligii 2.

Retrogradare
  • Retrogradează ultimele două clasate din play-out-ul fiecărei serii, împreună cu echipa de pe locul 4 din play-out cu cea mai slabă linie de clasament.
 
Sezonul competițional la Liga 3 va debuta în data de 27 august 2022.

UPDATE:
 
În prima etapă, echipele din județul Constanța evoluează astfel:

Gloria Băneasa - Farul II
Gloria Albești - Dunărea 2005 Călărași.
 
În secțiunea „Documente“ găsiți programul complet al campionatului.

Sursa foto: Academia Hagi
Urmareste-ne pe Google News

Ti-a placut articolul?

Comentarii