06:23 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Intrare liberă la următorul amical al Farului Constanța, găzduit de baza Academiei Hagi

11 Jan, 2023 13:16 2357 Marime text

După ce a trecut cu 4-1 în primul amical al anului, disputat, la Buftea, contra echipei FC Argeș (locul 11 în Superligă), liderul clasamentului, Farul Constanța, susține a doua partidă de verificare din 2023.

Aceasta a fost programată sâmbătă, 14 ianuarie, de la ora 14.30, pe terenul central al Academiei Hagi, de la Ovidiu, adversarul fiind unul tradițional, formația bulgară Cerno More Varna, clasată pe locul 7 în prima ligă din țara vecină.

La acest meci, spectatorii beneficiază de intrare liberă.

Cele două formații au disputat mai multe meciuri amicale în ultimii ani, ultimul revenindu-i, la Ovidiu, lui Cerno More, în septembrie 2022.

„Marinarii“ nu au avut la dispoziție atunci 11 componenți ai lotului convocați la reprezentativele de seniori, U21, U20, U19, U18 și U17, dar nici pe Marian Aioani și Vlad Morar - menajați.

Absențele și-au spus cuvântul, astfel că Farul a pierdut cu 1-3 (0-1).

Tânărul Robert Băceanu (născut în 2003) a înscris din penalty în minutul 90+3, iar pentru bulgari au marcat Benchaa, în minutele 45 și 67, și Coureur, în minutul 74.

Farul (manager tehnic - Gheorghe Hagi; antrenor - Cătălin Anghel) a jucat cu: Buzbuchi - Benzar (78 Mboko), Corinus, Artean (65 M. Popescu), Lazăr (46 Mitulețu) - Doukoure (78 Dulcea), Martinovic (46 Iorga), Casap (83 Calu) - Dumitrache (78 Băceanu), Moldoveanu (78 Banu), Torje (65 Pelivan, 83 Chiper).

Sursa foto: Farul Constanța