02:04 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE Ianis Hagi a deschis scorul în meciul Germania - România, cu un gol de senzaţie

08 Oct, 2021 23:10 3068 Marime text
  • Fiul lui Gică Hagi l-a ridiculizat pe Rudiger şi l-a învins pe Ter Stegen.

Echipa naţională de fotbal a României a condus Germania la pauză, în meciul jucat la Hamburg, în preliminariile Campionatului Mondial din 2022.

Tricolorii au fost în avantaj cu 1-0, graţie golului reuşit de Ianis Hagi în minutul 9, după o fază de toată frumuseţea: i-a dat mingea printre picioare lui Rudiger (cu dreptul), iar apoi a tras la colţul lung cu stângul, învingându-l pe Ter Stegen!

Goool Ianis Hagi! Mijlocașul format de Academia Hagi a marcat la Hamburg, contra Germaniei, golul prin care tricolorii au deschis scorul în minutul 9!, se arată pe pagina de Facebook a Farului Constanţa.

Germania a egalat, 1-1, în minutul 52, prin Gnabry, meciul fiind încă în desfăşurare.

UPDATE 1:

În minutul 81, Germania trece în avantaj, graţie lui Muller, 2-1.

UPDATE 2:

Partida s-a încheiat, Germania a câştigat cu 2-1.

Au evoluat:

Germania: 22. ter Stegen – 18. Hofmann (16. Klostermann, 85), 15. Sule, 2. Rudiger, 5. Kehrer – 8. Goretzka, 6. Kimmich – 10. Gnabry, 11. Reus (7. Havertz, 67), 19. Sane (20. Adeyemi, 89) – 9. Werner (13. Muller, 67). Selecționer: Hansi Flick.

Rezerve: 12. Leno – 3. Schlotterbeck, 4. Ginter, 14. Musiala, 17. Neuhaus, 21. Raum, 23. Wirtz.

România: 1. Niță – 2. Rațiu, 17. Rus, 6. Chiricheș-cpt., 15. Burcă (4. Manea, 50), 3. Toșca – 14. Hagi (10. Maxim, 60), 23. Stanciu (5. Albu, 82), 18. Marin, 22. Mihăilă (7. Ivan, 60)- 9. Pușcaș (20. Mitriță, 82). Selecționer: Mirel Rădoi.

Rezerve: 12. Vlad, 16. Aioani – 8. Cicâldău, 11. Bancu, 13. Keșeru, 19. Cordea, 21. Moruțan.

În celelalte meciuri din grupa României s-au înregistrat rezultatele: Islanda – Armenia 1-1 şi Liechstenstein – Macedonia de Nord 0-4.

Clasament: 1. Germania – 18p. 2. Macedonia de Nord – 12p, 3. Armenia – 12p, 4. România – 10p, 5. Islanda – 5p, 6. Liechtenstein – 1p.

Luni, 11 octombrie, România va juca pe teren propriu cu Armenia, de la ora 21.45, pe stadionul Steaua, din București.