05:26 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM a razbunat esecul de anul trecut

15 Feb, 2010 04:31 1026 Marime text
hcm.jpgFormaţia constănţeană pierduse ultimul meci disputat la Cluj, sezonul trecut, cu scorul de 30-33

Handbal Club Municipal Constanţa a reuşit să se impună sâmbătă, în deplasarea de la Cluj-Napoca, în faţa formaţiei locale U Transilvania, cu scorul de 28-25, meci contând pentru etapa a XVI-a din Liga Naţională de handbal masculin.

Formaţia pregătită de Zoran Kurtes şi Eden Hairi a reuşit să treacă repede peste eşecul de la Montpellier şi a obţinut o nouă victorie în campionat, pe terenul formaţiei U Transilvania Cluj. Puşi în gardă după înfrângerea suferită în sezonul trecut în Sala Sporturilor din Cluj, constănţenii au început în forţă partida şi după 20 de minute au reuşit să se desprindă la şapte goluri, scor 9-2. Până la finalul primei părţi gazdele au încercat să micşoreze diferenţa, echipa de pe litoral reuşind însă să intre la pauză cu un avantaj liniştitor, scor 14-8. Cu interii Csepreghi şi Mureşan într-o formă bună, HCM a continuat să domine jocul astfel ca la jumătatea reprizei secunde campioana en-titre conducea cu scorul de 24-17. Diferenţa de scor i-a permis tehnicianului constănţenilor, Zoran Kurtes să-şi odihnească titularii pe finalul jocului, lucru de care formaţia gazdă a profitat din plin. Astfel, cu şase minute înainte de fluierul final, U Transilvania Cluj a reuşit să înscrie şase goluri consecutive apropiindu-se la doar două goluri de constănţeni, scor 23-25. Două minute mai târziu, speranţele clujenilor să scoată măcar un rezultat de egalitate prind contur, diferenţa de pe tabelă fiind adusă la un singur gol, scor 26-25. Cu câteva secunde înainte de final, la 25-27, arbitrii au anulat un gol al lui Nikola Stojcevski, fluierând fault în atac, iar la faza imediat următoare Buricea a închis tabela la 25-28. Cei mai buni marcatori ai echipei dobrogene au fost: Csepreghi, cu 6 reuşite, Mureşan (5), Toma (4), Sabou, Buricea, Nicolae (câte 3), Schuch şi Baiceanu (câte 2). La gazde s-au remarcat Stojcevski, Hagiu şi Marta, care au înscris câte 4 goluri. În urma acestui rezultat, HCM se menţine în fruntea clasamentului Ligii Naţionale, cu 28 de puncte, la două lungimi distanţă de principala contracandidată la titlu, UCM Reşiţa. După această etapă, cele două formaţii se distanţează de restul plutonului, ultimul loc al podiumului fiind ocupat de Ştiinţa Municipal Bacău, la şase puncte de locul secund. Runda cu numărul 16 a mai înregistrat următoarele rezultate: Ştiinţa Municipal Bacău - Lignitul Pandurii Târgu-Jiu 29-30 (13-13), UCM Reşiţa - Minaur Baia Mare 34-28 (19-12) şi Dinamo - CSM Baia Mare 31-34. Miercuri sunt programate să se dispute şi ultimele două meciuri ale etapei: Poli Timişoara - Steaua Bucureşti şi HC Odorhei - SCM Rom Cri Braşov. HCM va disputa următorul meci tot miercuri, pe teren propriu, cu Universitatea Suceava, în devansul etapei a XVII-a.