01:45 20 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM a castigat prima mansa a semifinalelor Cupei Romaniei

05 May, 2006 00:00 864 Marime text

# Cei mai buni jucatori ai constantenilor au fost Iacob, cu 6 goluri, Baiceanu si Stavrositu, cu cate 5 reusite

Echipa Steaua Bucuresti a fost invinsa, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 28-26 (13-9), de formatia HCM Constanta, intr-un meci care conteaza pentru prima mansa a semifinalelor Cupei Romaniei la handbal masculin. Pentru Steaua cele mai multe goluri au fost reusite de Sania si Preda (cate 6) si Mazilu (5), in timp ce de la oaspeti cei mai buni jucatori au fost Iacob (6 goluri), Baiceanu si Stavrositu (cate 5). La finalul partidei, antrenorii echipei Steaua, Vasile Stanga si Nicolae Munteanu, au avut reprosuri la adresa arbitrilor Plesa si Pripas. Meciul a fost intrerupt din aceleasi motive in minutul 23, cand antrenorul Stanga a intrat pe teren, fiind penalizat cu cartonasul galben. Steaua a jucat ultimul sfert de ora fara pivot, dupa ce jucatorul Iulian Stamate a suferit o entorsa la glezna dreapta, iar titularul postului, Marius Novanc, nu a avut drept de joc fiind suspendat pentru primirea unui cartonas rosu in ultimul meci din campionat. In cealalta semifinala a competitiei, Dinamo Bucuresti a invins, in deplasare, cu scorul de 34-26 (15-15), formatia Energia Pandurii Targu Jiu. Meciurile retur sunt programate duminica. Finala Cupei Romaniei va avea loc pe 22 mai, de la ora 17.00, la sala "Ioan Kunst Ghermanescu".