14:40 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Handbaliştii juniori 1 de la CSS Medgidia s-au calificat în faza Grupelor Valoare a Campionatului Naţional

11 Mar, 2021 00:00 3737 Marime text
  • Cu şapte victorii şi un eşec în opt meciuri, CSS Medgidia a încheiat pe prima poziţie grupa D a întrecerii.

Echipa masculină de handbal juniori 1 a CSS Medgidia a încheiat pe prima poziţie faza întâi a Campionatului Naţional şi s-a calificat în etapa următoare a întrecerii, cea a Grupelor Valoare.

Formaţia pregătită de Adrian Georgescu şi Ionuţ Deli-Iorga a evoluat în grupa D, în care a înregistrat şapte victorii şi un eşec în opt meciuri, golaveraj 289-252, Iar, cu 18 punct acumulate, a terminat în fruntea clasamentului. În turneul 2, desfăşurat în Sala Polivalentă din Focşani, CSS Medgidia a înregistrat rezultatele: 27-23 (18-10) cu AS Arrubium Măcin, 27-30 (12-14) cu CSM Focşani 2007, 35-30 (17-14) cu CSS Focşani şi 37-30 (17-13) cu CSS Ploieşti. Casamentul final al grupei D a fost: 1. CSS Medgidia - 18p, 2. CSM Focşani 2007 - 15p, 3. CSS Ploieşti - 13p, 4. CSS Focşani - 10p, 5. AS Arrubium Măcin - 4p. În Grupa Valoare, CSS Medgidia se va duela cu CSM Bucureşti, LPS Buzău şi CSS Rm. Vâlcea.

În Campionatul Naţional de juniori 2 masculin, CSS Medgidia a participat  la turneul 1 din grupa A, obţinând rezultatele: 10-0 (0-0, 10-0) cu LPS Iaşi, 29-41 (14-20, 15-21) cu CSM Focşani 2007 şi 14-41 (7-16, 7-25) cu CSU din Suceava. Clasamentul după primele trei etape arată astfel: 1. CSU din Suceava - 14,5p, 2. CSM Focşani 2007 - 10,5p, 3. CSS Medgidia - 6,5p, 4. LPS Iaşi - 1,5p.

Sursa foto: Facebook (CSS Medgidia)