Handbal CSM Constanța, două etape la rând fără eșec în campionat. „Suntem pe un drum ascendent“ (VIDEO)
Handbal: CSM Constanța, două etape la rând fără eșec în campionat. „Suntem pe un drum ascendent“ (VIDEO)
09 Mar, 2026 17:00
ZIUA de Constanta
454
Marime text
454
Marime text
- A fost primul succes din 2026 al CSM Constanța în campionat și doar al doilea de până acum din această ediție a Ligii Naționale.
Echipa masculină de handbal CSM Constanța a bifat două etape la rând în Liga Națională fără eșec, un egal în deplasare și o victorie acasă, ocupând în continuare penultimul loc în ierarhie, dar la un punct în spatele antepenultimei clasate.
După 27-27 (10-13) pe terenul CSM Vaslui (echipă din prima jumătate a clasamentului), formația de pe litoral a învins acasă, în etapa următoare, a 16-a, CSM Sighișoara (ultima clasată), scor 28-25 (17-13). A fost primul succes din 2026 al CSM Constanța în campionat și doar al doilea de până acum din această ediție a Ligii Naționale. Cu șapte puncte acumulate în 15 meciuri disputate (după două victorii, trei egaluri și zece înfrângeri) formația constănțeană se află pe poziția a 10-a, la un punct distanță de a noua clasată, CS Universitatea Cluj.
Clasament
- CS Dinamo București - 24p (14m)
- HC Buzău 2012 - 22p (14m)
- SCM Politehnica Timișoara - 18p (15m)
- CSM București - 17p (14m)
- CSM Vaslui - 17p (15m)
- Potaissa Turda - 16p (14m)
- Minaur Baia Mare - 16p (14m)
- CSU din Suceava - 13p (14m)
- CS Universitatea Cluj - 8p (15m)
- CSM Constanța - 7p (15m)
- CSM Sighișoara - 0p (14m).
„Handbaliștii de la CSM Constanţa fac radiografia primului succes din acest an, 28-25 cu CSM Sighișoara. A fost un meci jucat la intensitate maximă, aceeași cu care fanii au susținut echipa la Sala Sporturilor! Mihai Bujor, Daniel Susanu și antrenorul Marius Stavrositu vorbesc despre progresul din ultimele meciuri și privesc cu încredere la etapele următoare. Iar prima victorie le-o dedică doamnelor și domnișoarelor, cu ocazia zilei de 8 Martie! Hai, Constanța!“, se arată pe pagina de Facebook a CSM Constanța.
„Ne bucurăm că acum am dus un meci cap - coadă“
„Ne bucurăm că am făcut un meci bun de la cap la coadă, n-am mai avut acele fluctuații din majoritatea meciurilor de până acum. Ne bucurăm de victorie și sperăm ca acest meci să ne dea moral pentru cele care vor veni. Cred că pe tot parcursul campionatului am avut o formă bună, diferența s-a făcut la micile detalii din minutul 45 până în 60. Dacă am fi fost un pic mai atenți în anumite meciuri, la anumite faze, cred că puteam scoate rezultate pozitive. Dar asta a fost să fie. Ne bucurăm că acum am dus un meci cap - coadă și mulțumim suporterilor că ne-au susținut pe tot parcursul partidei. Le dăruim această victorie, pentru că aveau și ei nevoie de o asemenea bucurie“, a spus centrul Mihai Bujor.„Ne închegăm din ce în ce mai tare ca grup“
„În sfârșit, am spart gheața pe acest an. Ne-am pregătit foarte bine pentru meci, știam că va fi foarte greu. Cei de la Sighișoara veneau foarte motivați, aveau și ei nevoie mare de puncte. S-a văzut, a fost o partidă de luptă, foarte fizică, 60 de minute. Drept dovadă, ne-am desprins, ne-au egalat, a fost foarte strâns. Mă bucur că am luat cele două puncte. Se vede clar că acest campionat este foarte atipic, toată lumea învinge pe toată lumea, Dinamo a pierdut, Buzăul a pierdut. Știam că Sighișoara va veni la noi pentru puncte și că va fi foarte arțăgoasă 60 de minute. Cred că ne închegăm din ce în ce mai tare ca grup, legăm relațiile de joc tot mai bine. Sperăm ca în meciurile rămase până la final să reușim să acumulăm cât mai multe puncte. Avem un program rezonabil și vom da tot ce avem mai bun ca să reușim“, a menționat și pivotul Daniel Susanu.„Puteam respira mai demult“
„Suntem pe un drum ascendent. Pentru noi, acesta a fost, din punctul meu de vedere, cel mai greu meci din acest campionat. A fost și o încărcătură emoțională deosebită. Nu aveam voie să facem greșeli. Cred că am controlat meciul din primul până în ultimul minut, ne-am aflat mereu la conducere. La diferența de cinci goluri cred că am fi putut apăsa puțin pedala de accelerație, dar am comis unele erori, care, până la urmă, sunt normale. Este bine să faci puncte. Puteam respira mai demult, dar au fost câteva meciuri pierdute în câteva secunde, la un gol, două. Cred însă că Dumnezeu își întoarce fața și spre noi. Publicul trebuie să înțeleagă că handbalul încă respiră la Constanța și vor vedea că vom face o echipă și mai bună. Practic, jocul nostru e din ce în ce mai bun, aș zice. Avem câteva meciuri grele, din care sperăm să mai câștigăm câteva puncte. Cel mai mare cadou al noastru era o victorie, pe care le-o dedicăm tuturor fetelor, domnișoarelor și doamnelor“, a precizat antrenorul principal Marius Stavrositu.A doua zi după meci, de 8 Martie, handbaliștii de la CSM Constanța le-au făcut o frumoasă surpriză doamnelor și domnișoarelor aflate pe faleza Cazinoului. Membrii echipei le-au oferit buchete de flori și le-au transmis că le așteaptă în tribune.
PRECIZĂRI:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:
Handbal
CSM Constanța a învins CSM Sighișoara, pentru a doua victorie în campionat (GALERIE FOTO)
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Vezi toate STIRILE VIDEO!
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


