07:19 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Golgeterul Farului Constanța, Denis Alibec, marcator în victoria României cu Andorra

26 Mar, 2023 10:06 2097 Marime text

Echipa națională de fotbal a României a debutat cu o victorie în preliminariile Campionatului Europan din 2024, din Germania.

Tricolorii au jucat în deplasare cu Andorra și s-au impus cu 2-0 (1-0), al doilea gol fiind marcat de golgeterul Farului Constanța, Denis Alibec, în minutul 50, după ce scorul fusese deschis de Man, în minutul 35.

Alibec a fost titular integralist. Un alt jucător de la Farul, mijlocașul Tudor Băluță, a intrat pe teren în  minutul 64, în timp ce Louis Munteanu a rămas pe banca de rezerve.

Echipa României a fost: 12. I. Radu – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 23. Sorescu – 18. R. Marin (6. Băluță, 64), 11. Olaru (14. M. Marin, 64), 10. Stanciu-cpt. (19. Fl. Tănase, 78) – 21. Moruțan (17. Dobre, 73), 7. Alibec, 20. Man (22. O. Popescu, 73). Selecționer: Edward Iordănescu.

Rezerve: 1. Niță, 16. Moldovan – 4. Manea, 5. Nedelcearu, 8. Cicâldău, 9. Munteanu, 13. Opruț.

Din minutul 61, Andorra a jucat în inferioritate numerică, după ce M. Rebes a primit cartonașul roșu.

Celelalte rezultate din grupa României au fost: Belarus – Elveția 0-5 (Steffen 4, 17, 29, Xhaka 62, Amdouni 65) și Israel – Kosovo 1-1 (D. Peretz 56 / Dasa 36-autogol).

Clasament: 1. Elveția – 3p, 2. România – 3p, 3. Kosovo – 1p, 4. Israel – 1p, 5. Andorra – 0p, 6. Belarus – 0p.

Marți, 28 martie, de la ora 21.45, România va juca pe teren propriu cu Belarus, pe Arena Națională din București.

Sursa foto: frf.ro