09:38 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Gimnastică aerobică Medalii pentru Constanța la Campionatul European (GALERIE FOTO)

21 Nov, 2023 11:39 959 Marime text

România a cucerit opt medalii (patru de aur, trei de argint și una de bronz) la Campionatele Europene de gimnastică aerobică pentru juniori şi seniori, din Antalya (Turcia), iar la acest bilanț au contribuit și reprezentanții litoralului.

La seniori, tricolorii au câştigat două medalii de argint şi una de bronz în finale, după argintul obţinut pe echipe.

O contribuție importantă și-au adus cei trei gimnaști de la CSM Constanța, Daria Mihaiu, Antonio Surdu și Mădălin Boldea, pregătiți de Maria Fumea și Cristiana Spânu.

La seniori, Mădălin Boldea, Darius Branda, Sandra Dincă, David Gavrilovici, Leonard Manta, Daria Mihaiu, Vlăduţ Popa, Claudia Ristea, Larisa Şuiu, Antonio Surdu şi Daniel Ţavoc au obţinut medalia de argint pe echipe, cu 22 puncte. Aurul a revenit Italiei (6 puncte), iar bronzul a fost câştigat de Ucraina (23 puncte).

Claudia Ristea, David Gavrilovici şi Leonard Manta sunt vicecampionii Europei în proba de trio, fiind notaţi cu 20,277 în finala câştigată de Franţa, cu 20,447. Mădălin Boldea, Vlăduţ Popa şi Antonio Surdu s-au clasat pe 6, cu 19,250 puncte.

La perechi mixte, Daria Mihaiu şi Darius Branda au urcat pe treapta a treia a podiumului, cu 19,550, fiind devansaţi de reprezentanţii Bulgariei (19,950) şi Italiei 2 (19,750).

În finala de la dans aerobic, românii Sandra Dincă, Larisa Şuiu, Claudia Ristea, Daria Mihaiu, David Gavrilovici, Mădălin Boldea, Vlăduţ Popa şi Antonio Surdu au obţinut argintul, cu 17,800, devansaţi de Ungaria (17,900).

Trei medalii de aur și trei de argint au obținut de sportivii secției de gimnastică aerobică a CS Farul, astfel:

Locul I - Maria Alessia Vrâncianu Panciu – grup, juniori
Locul I - Maria Alessia Vrâncianu Panciu / Isabel Colioglu – aerobic dance, juniori
Locul I - Maria Alessia Vrâncianu Panciu / Isabel Colioglu – echipe, juniori

Locul II - Leonard Marian Manta – trio, seniori
Locul II - Sandra Cristina Dincă / Larisa Ștefania Șuiu – aerobic dance, seniori
Locul II - Sandra Cristina Dincă, Larisa Ștefania Șuiu, Leonard Marian Manta, Daniel Țavoc – echipe, seniori

În plus,

Locul IV - Leonard Marian Manta – individual masculin, seniori
Locul IV - Sandra Cristina Dincă / Daniel Țavoc – perechi mixte, seniori
Locul VI - Daniel Țavoc – individual masculin, seniori.

Antrenori : Maria Fumea, Cristina Dulgheroiu, Cristiana Spînu, Ștefan Huștea, Ramona Șocarici, Ioana Paula Calenici; coregraf: Nicoleta Dendiu

Sportivii Clubului Sportiv Școlar nr. 1 Constanta au obținut următoarele rezultate: