03:01 11 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Gimnasta constănțeană Andreea Preda, medaliată la Cupa Mondială Challenge de la Mersin

11 Oct, 2022 11:07 1371 Marime text

Gimnasta constănțeană Andreea Preda a concurat cu succes la Cupa Mondială Challenge de la Mersin (Turcia), cucerind două medalii, argint la sol și bronz la bârnă.

De asemenea, la paralele, sportiva de pe litoral a fost a opta.

Gimnaștii români au stralucit la Cupa Mondială Challenge de la Mersin, câștigând 7 medalii (4 de aur, una de argint și două de bronz).

Ana Maria Bărbosu a concurat impecabil în cele 3 finale, câștigând 3 medalii de aur: la paralele (13.600), la bârnă (13.950), și la sol 12.900).

Aur pentru Gabriel Burtănete la sărituri cu o medie de 14.725 (14.750 și 14.700). Gabi a primit și trofeul pentru cel mai bun gimnast la sărituri la Cupa Mondială Challenge.

Andreea Preda a câștigat medalia de argint la sol (12.650) și pe cea de bronz la bârnă (12.600), fiind a 8-a la paralele (12.250).

Bronz pentru Andrei Muntean la paralele (14.400), aparat la care, cu 13.900, Gabi Burtanete a fost al 7-lea. În celelalte finale Andrei Muntean s-a clasat pe 4 la inele (13.850) și pe 6 la sol (13.800), Răzvan Marc a fost al 5-lea la bară (13.550) și al 6-lea la inele (12.700).

Sunt rezultate dătătoare de speranțe în perspectiva Campionatelor Mondiale de la Liverpool.

Felicitări gimnaștilor și antrenorilor de la cele două loturi naționale!, este mesajul Federației Române de Gimnastică.

Sursa foto: Facebook (Federația Română de Gimnastică)