22:08 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Frontiera Tomis Constanţa a cucerit Cupa României la oină. Competiţia s-a desfăşurat la Cumpăna (galerie foto)

21 Jul, 2019 11:34 2776 Marime text
Cupa României la oină, întrecere masculină de seniori desfăşurată, pe parcursul a două zile, la Cumpăna, în judeţul Constanţa, cu participarea a şapte echipe, s-a încheiat cu triumful ACS Frontiera Tomis Constanţa.

În finala mare, formaţia de pe litoral a învins cu 25-23 Biruinţa Gherăeşti.

Medalia de bronz i-a revenit echipei Straja Bucureşti, care a dispus în finala mică de Strejarul Pârcovaci, scor 15-7.

În semifinale s-au înregistrat rezultatele: Frontiera Tomis Constanța - Stejarul Pârcovaci 28-10 şi Straja București - Biruința Gherăești 10-23.

Semifinalele şi finale s-au desfăşurat în Complexul Sportiv „Centenar 2018“, inaugurat de curând.

Întrecerrea a fost organizată de Federaţia Română de Oină, în parteneriat cu Ministerul Tineretului și Sportului, Primăria Cumpăna, ACS Frontiera Tomis Constanța, Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Constanța și Asociaţia Judeţeană de Oină Constanța.

La festivitatea de premiere, trofeul Cupei le-a fost oferit jucătorilor de la Frontiera Tomis de către ec. Mariana Gâju, primarul comunei Cumpăna, şi de către Gabriela-Daniela Coța, consilier de stat pe probleme de tineret si sport în cadrul aparatului propriu de lucru al prim-ministrului României, Viorica Dăncilă.

După încheierea Cupei României, oina rămâne pe litoral, începând deja, la Mamaia, o nouă competiţie, Campionatul Naţional de oină pe plajă (masculine, seniori).

Sursa foto: Facebook (Federaţia Română de Oină)