FOTO+VIDEO. Yachting Constanța Start în EurILCA Europa Cup 2026 și Regata Internațională Optimist. Spectacol nautic în primul mare eveniment al sezonului!
FOTO+VIDEO. Yachting Constanța: Start în EurILCA Europa Cup 2026 și Regata Internațională Optimist. Spectacol
223
Marime text

Primul mare eveniment de yachting al sezonului începe, astăzi, 7 mai 2026, la Constanța! La ora 11.00, ambarcațiunile ies pe apă, iar de la ora 12.00 se dă startul oficial al întrecerii.
În perioada 7 - 10 mai, Federația Română de Yachting, alături de Sailing 4All și Seanergya Yachting Club, organizează, în Portul Turistic Tomis, EurILCA Europa Cup 2026 - Constanța Stage și Regata Internațională Optimist, cele două întreceri desfășurându-se în paralel.

Inițiativa este susținută de OMD Mamaia - Constanța, iar parteneri sunt și Connections Consult și NNWW (partener media).
Evenimentul beneficiază de o participare internațională solidă, cu sportivi din România, Slovacia, Ucraina, Serbia, Bulgaria, Republica Moldova și Austria înscriși în cele două întreceri.
Se anunță o competiție dinamică, cu un nivel ridicat de performanță și un spectacol nautic pe măsură, dar și o experiență completă pentru participanți și spectatori deopotrivă.Publicul este invitat să urmărească întrecerile zilnic, în intervalul orar 12.00 - 16.00, de pe faleza Cazinoului din Constanța, un punct ideal pentru a admira evoluțiile sportivilor pe mare.
„Primul mare eveniment al sezonului începe la Constanța.
În perioada 7 - 10 mai 2026, Federația Română de Yachting, alături de Sailing 4All și Seanergya Yachting Club, organizează prima competiție majoră a anului - o etapă a circuitului internațional EUROPA CUP.
Inclus în calendarul oficial EurILCA, evenimentul aduce la Constanța sportivi, antrenori și oficiali din mai multe țări, într-un cadru competitiv european.
La start: participanți din România, Austria, Serbia, Bulgaria, Slovacia, Ucraina și Republica Moldova, clasele ILCA – nivel olimpic și OPTIMIST – junior.
Timp de câteva zile, Portul Turistic Tomis devine spațiul în care experiența și noua generație se întâlnesc pe apă, în același ritm dat de vânt.
Un început de sezon care spune exact unde se află yachtingul românesc: prezent, conectat și în evoluție“, menționează Federația Română de Yachting.
După două zile dedicate antrenamentelor, în care sportivii au avut ocazia să se acomodeze cu zona de concurs, din 7 până pe 10 mai intră în scenă adevărata luptă pentru rezultate, cu patru zile de regate oficiale. În fiecare zi sunt programate câte trei curse. Festivitatea de premiere este programată în după-amiaza zilei de 10 mai 2026. Pentru sportivii români, competiția reprezintă un test important înaintea debutului sezonului competițional național, fiind considerată o oportunitate ideală de „încălzire” și evaluare a nivelului de pregătire.
Un element important al evenimentului este prezența oficialilor internaționali, printre care Jean-Luc Michon, Chairperson al Asociației EURILCA, a cărui participare arată importanța competiției în calendarul yachtingului european. Competiția va fi condusă de un Comitet de Regată cu experiență internațională, alături de un Juriu Internațional, asigurând aplicarea riguroasă a regulilor și un nivel ridicat de corectitudine sportivă.
Evenimentul aduce împreună două regate desfășurate simultan, adresate unor categorii de vârstă diferite: EurILCA Europa Cup 2026, dedicată sportivilor cu vârste de peste 14 ani, și Regata Optimist SEANERGYA – SAILING 4 FUN, rezervată celor mai tineri participanți, cu vârste între 6 și 14 ani, oferindu-le acestora un prim pas important în parcursul lor sportiv.Printre sportivii care vor fi prezenți la eveniment se numără și sportivi de la cluburile din București și Constanța. Campioni naționali de la Sportul Studențesc, Nautic Yachting Club, Clubul Constanța Sailing, printre care două tinere din Constanța, care deja atrag atenția pe scena internațională: Sara Patache - locul 2 în Campionatul Național ILCA 4 și Ana Maria Hurmuzache, campioană națională ILCA 4, vicecampioană la ILCA 6 și clasată pe locul 17 la Campionatele Europene din 2025 în flota de bronz.
„Evenimentul își propune nu doar să aducă la start sportivi valoroși, ci și să contribuie la promovarea yachtingului în România, oferind publicului ocazia de a descoperi mai îndeaproape acest sport spectaculos. Prin participarea internațională și nivelul ridicat, competiția consolidează poziția României pe harta evenimentelor nautice europene și susține dezvoltarea noii generații de sportivi“, mai menționează FRY.
Regata este certificată oficial ca GREEN REGATTA, respectând standarde internaționale ridicate de sustenabilitate și protecție a mediului. Presupune implementarea unor măsuri concrete privind reducerea impactului asupra mediului marin, managementul responsabil al deșeurilor, limitarea consumului de plastic, utilizarea eficientă a resurselor și promovarea educației ecologice în rândul participanților și voluntarilor.
Despre Federația Română de Yachting
Federația Română de Yachting (FRY) este principalul promotor al sporturilor nautice cu vele din România, recunoscută oficial de Ministerul Sportului și afiliată la World Sailing – forul internațional care guvernează yachtingul la nivel global. Federația coordonează activitatea cluburilor sportive de profil, organizează competiții naționale și internaționale și susține pregătirea sportivilor de performanță, inclusiv a echipelor olimpice.
Misiunea FRY este dezvoltarea yachtingului în România prin sprijinirea tinerelor talente, promovarea educației nautice și creșterea vizibilității acestui sport într-un mod sustenabil, sigur și accesibil. Prin activitatea sa, Federația contribuie la consolidarea unei culturi maritime autentice și la integrarea României în circuitul internațional al sporturilor cu vele.
Citește și:
Yachting
Sara Patache - campioană balcanică, iar Ebru Bolat - medalie de argint. Două sportive din Constanța, în top la Nessebar (GALERIE FOTO)
Yachting
Ana-Maria Hurmuzache, din Constanța, selectată în programul de pregătire World Sailing. Performanță de elită la doar 16 ani!
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Vezi toate STIRILE VIDEO!
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


