FOTO. Aur, argint și bronz pentru canotorii de la CSM Constanța la Naționalele U23! (P)
FOTO. Aur, argint și bronz pentru canotorii de la CSM Constanța la Naționalele U23! (P)
20 Jun, 2026 09:36
ZIUA de Constanta
982
Marime text
982
Marime text
Pe apele lacului Pantelimon s-au desfășurat întrecerile Campionatului Național U23 la canotaj, competiție la care tinerii canotori de la CSM Constanța au avut evoluții remarcabile, urcând pe podiumul de premiere.Potrivit reprezentanților CSM Constanța, medaliile de aur și titlurile de campioni au fost câștigate în proba de două rame masculin prin Nicolae Stoian și Fabrizio Scripcariu și la patru rame masculin de echipajul format din frații Samuel și Eduard Moldovan, Sergiu Anfimov și Darius Simion.
Tot medalii de aur au luat fetele din echipajul de patru rame, Elena Sava Danci, Ioana Elena Scutaru, Georgiana Blănariu și Ana Bumbac.
Argintul a fost obținut la patru vâsle masculin de Samuel Moldovan, Eduard Moldovan, Sergiu Anfimov și Jan Bercea.
Pe treapta a treia a podiumului (medalii de bronz) s-au clasat la simplu feminin, Elena Toma și la patru rame masculin, Silviu Dumitriu, Gabriel Ostaș, Jan Bercea și Andrei Perdei.
Aproape de podium a fost la simplu masculin, Nicolae Stoian care a ocupat locul al patrulea.
Următoarea competiție pentru sportivii noștri este Campionatul Mondial de Tineret de la Duisburg (Germania) în perioada 23-26 iulie.Sportivii sunt pregătiți la CSM Constanța de antrenorii Gabriel Vodă și Marian Grijuc.
Hai România! Hai Constanța!- a mai transmis sursa ciattă.
Sursa foto: CSM Constanța
Citește și:
Tenis de masă Constanța
Bianca Mei-Roșu, victorii la Campionatul European Under-21 (GALERIE FOTO)
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


