13:22 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fotbalistele de la Farul Constanța, înfrângere la debutul în grupele Cupei României

21 Mar, 2024 09:46 889 Marime text

Echipa feminină de fotbal Farul Constanța a disputat primul meci din grupa B a Cupei României, în deplasare cu CSM Alexandria.

Partida s-a încheiat cu succesul gazdelor, scor 2-1 (1-1).

Golul Farului a fost marcat de Laiu (34 – din penalty).

Echipa de start a formației de pe litoral (antrenor, Raluca Sîrghe-Simes) a fost: Ganea – Vasile, Guțu, Bortea, Enez, Stoicescu, Băcanu, Craiovan, Barbu, Croitoru, Laiu (cpt.). Rezerve: Voinescu, Băjenaru, Geambazu.

În Superligă, Farul Constanța a reușit pe 16 martie 2024 a doua victorie consecutivă în deplasare în turneul play-off (din tot atâtea meciuri), 3-2 (1-1) cu Cskszereda Miercurea Ciuc, iar jucătoarele de pe litoral continuă lupta pentru câștigarea campionatului.

Au marcat: Michalopoulou 40, Herczeg 86 / Rus 22, Iordăchiuși 50, Stancu 90+1.

A fost din nou un meci foarte greu pentru fetele noastre, care, la fel ca și cu Universitatea Cluj, au marcat golul victoriei în prelungirile partidei. Un succes însă meritat, Farul fiind și de această dată echipa mai bună, care și-a pus în valoare întreaga experiență a lotului, a fost mesajul clubului constănțean.

Pentru Farul urmează duminică, 24 martie 2024, de la ora 13.00, disputa extrem de importantă de pe teren propriu cu Politehnica Timișoara, liderul campionatului.

Sursa foto: Facebook (Farul Constanța)

Fotbalistele de la Farul Constanța, o nouă victorie în deplasare, venită în prelungiri!