12:32 29 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fotbalistă de la Farul Constanța, marcatoare pentru România în meciul cu Bulgaria (GALERIE FOTO)

17 Jul, 2023 09:49 1315 Marime text

Echipa națională feminină de fotbal a României a susținut un stagiu de pregătire în vederea participării în Liga Națiunilor, întrecere care va începe în această toamnă.

Cantonamentul s-a încheiat cu un joc amical împotriva Bulgariei, pe stadionul Arcul de Triumf din București, câștigat de România cu 2-0 (2-0).

Ambele goluri au fost înscrise din lovitură de la 11 m, de Laura Rus, atacant de la Farul Constanța (în minutul 39), și de Ștefania Vătafu (în minutul 44).

La acțiunea lotului național a fost convocată și o a doua jucătoare de la Farul, mijlocașul Ioana Bortan.

Ambele fotbaliste ale echipei constănțene au jucat din primul minut, iar Ioana Bortan a purtat banderola de căpitan al reprezentativei, jucând în prima repriză.

Laura Rus a evoluat tot meciul și a fost căpitanul României după pauză.

Sursa foto: frf.ro