08:13 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Foarte mulţumit. A coborât sub timpul fixat Medicul dentist Cristian Bornaz, din Constanţa, a câştigat semimaratonul din Parcul Naţional Munţii Măcin

17 May, 2018 00:00 2978 Marime text
Ediţia a cincea a concursului de alergare montană „Maraton Măcin“ s-a desfăşurat în Parcul Naţional Munţii Măcin, în organizarea Asociaţiei „Aleargă, zâmbeşte, trăieşte“. La întrecere au luat parte şi mai mulţi alergători şi alergătoare din municipiul şi judeţul Constanţa.

Concurenţii au participat la maraton (42 de kilometri) şi semimaraton (24 de kilometri), la ambele secţiuni fiind mai multe categorii de vârstă: la masculin - 18-29 ani, 30-39 ani, 40-49 ani, +50 ani; la feminin - 18-29 ani, 30-39 ani, +40 ani. Cel mai bun rezultat al reprezentanţilor Constanţei a fost obţinut de Cristian Bornaz, la semimaraton 30-39 ani, probă pe care a câştigat-o, iar timpul obţinut, 1:59:54, a fost cel mai bun atât în clasamentul masculin al categoriei de vârstă, cât şi în clasamentul general al semimaratonului (bărbaţi şi femei), astfel că alergătorul constănţean a fost câştigătorul absolut al probei de la Măcin, în care a alergat cu 11,95 km/h!

Alături de broaşte ţestoase şi iepuri voioşi

Concurenţii de la concursul de alergare montană au parcurs un cadru natural deosebit. „De-a lungul traseului, ce are atât startul, cât şi finişul, în comuna Greci, judeţul Tulcea, împreună cu broaşte ţestoase şi iepuri voioşi, veţi alerga pe vârful Ţuţuiatul, culmea Pricopanului, prin poieni cu bujori, pe lângă lanuri înverzite şi printre sute de alte specii de floră şi faună“, descriau organizatorii traseul.

Nu mai concurase de jumătate de an

Alergătorii de la semimaraton au alergat pe traseul Greci - Valea Morsu - Şaua Ţuţuiatu - Vf. Ţuţuiatu - Vf. Jalba - Vf. Căpuşa - Vf. Chelului - Vf. Îmbulzita - Vf. Suluk Mic - Vf. Piatra Râioasă - Şaua Şerparu - forestier spre Vf. Suluk Mare - forestier Valea Comorii - Greci, timpul limită fiind de cinci ore. Cristian Bornaz a fost foarte mulţumit de timpul realizat. „Am plănuit să cobor sub două ore pe acest traseu şi am reuşit un mega-satisfăcător 1:59:54“, a postat pe Facebook alergătorul de 35 de ani, care este medic dentist. Cristian a stabilit recordul cursei, corectând cel mai bun timp al semimaratonului de la Măcin, pe care tot el îl stabilise, în 2016. „Cursa mi s-a părut destul de uşoară. A fost prima participare la o întrecere, după o pauză de jumătate de an, din pricina mai multor accidentări. Astfel că la «Măcin» a fost mai mult un antrenament pentru cursele care vor urma. Obiectivul meu a fost să cobor sub două ore şi sunt bucuros că l-am atins“, a completat Cristian Bornaz.

Alţi alergători pe podium

La semimaraton, din judeţul Constanţa au mai concurat: la masculin - 18-29 ani - Constantin Ivan (Constanța) - locul 2 la categorie și locul 7 la general, Cosmin Ostafi (Constanţa) - 3/13; 30-39 de ani - George Marius Cracu (Constanţa) - 3/5, Daniel Antonaru (Sana Sport Constanţa) - 5/9, Nicolae Miron (Medgidia) - 6/17, I. George (Constanţa Cycling Team) - 8/19, Claudiu Daniel Constantin (Sana Sport Constanţa) - 15/40, Marius Florin Savu (Constanţa) - 23/64, Andrei Băican (Constanţa) - 30/82, George Nichiteanu (Constanţa) - 37/109; Dănuţ Ionuţ Pisică (Năvodari) - 38/111; 40-49 ani - Cristian Petre (Constanţa) - 7/27, Ioan Chirvăsitu (Ovidiu) - 12/47, Dan Emilian Georgescu (Constanţa) - 14/59, Nicu Valentin Rusu (Constanţa) - 18/79; +50 ani - Gabriel Ratavoi (Agigea) - 3/48, Florea Naidin (Medgidia) - 4/52; Ioan Feşteu (Constanţa) - 9/83; la feminin - 18-29 ani - Adina Vieru (Năvodari) - 10/110; 30-39 ani - Adina Nicoleta Stanciu (Constanţa Cycling Team) - 12/101; +40 ani - Eliza Frâncu (Constanţa) - 4/41, Steluţa Ivăncescu (Constanţa) - 7/76.

Dumitru Sandu, câştigător la maraton +50 ani

Timpul limită la maraton a fost de opt ore, fiind parcurs traseul: Greci - Valea Morsu - Şaua Ţuţuiatu - Vf. Ţuţuiatu - Vf. Carabalu - traseu Dealul cu Drum - Popas Valea Seacă - Valea Piscu Înalt - Vf. Jalba - Vf. Căpuşa - Vf. Chelului - Vf. Îmbulzita - Vf. Suluk Mic - Vf. Piatra Râioasă - Şaua Şerparu- forestier spre Vf. Suluk Mare - forestier Valea Comorii - Greci.

Din judeţul Constanţa au concurat: la masculin - 18-29 ani - Cătălin Tilibaşa (Constanţa) - 3/13; 30-39 ani - Ion Tofan (Valu lui Traian) - 6/14, Ştefan Tudor (Constanţa) - 13/31; +50 ani - Dumitru Sandu (Constanţa) - 1/28.

Citeşte şi:

Medicul dentist Cristian Bornaz, pe locul întâi Alexandru Ionescu a purtat o cămaşă populară la Crosul 1 Decembrie (galerie foto)

Un băieţel de doi ani, participant, cu căruciorul, la Crosul Ziua Olimpică (galerie foto)