02:18 17 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Farul şi FC Viitorul II au încheiat la egalitate amicalul de astăzi

03 Feb, 2021 17:04 3966 Marime text
  • Echipa din Liga a 3-a a condus pe tabelă până în minutul 71.

Terenul nr.4 din complexul Academiei Hagi, de la Ovidiu, a găzduit, astăzi, meciul amical de fotbal FC Viitorul II (Liga a 3-a) - FC Farul (Liga a 2-a).

Partida s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Pentru FC Viitorul II a marcat Alexandru Crivac, în minutul 8, iar „marinarii“ au egalat prin Simon Măzărache, în minutul 71.

Gazdele au început mai bine și au deschis scorul în minutul 8, după o lovitură de cap expediată de Crivac. După o transversală a lui Voicu, jocul s-a echilibrat, dar nu s-a mai înscris până la pauză. În repriza secundă, băieții noștri au presat și au egalat în minutul 71, grație unei lovituri de cap a lui Simon Măzărache, după centrarea perfectă a lui Antonio Cruceru. Pe final, Alexandru Stoica a avut în două rânduri șansa de a aduce victoria pe FC Farul, dar prima oară a fost blocat de portarul advers, apoi a trimis peste transversală, se arată pe site-ul oficial al FC Farul.

Au evoluat formațiile:

FC Viitorul II (antrenor, Constantin Fălină): Stănciulescu (46 Trandafir) - Georgescu (46 Maftei), Bîrzu (46 Dănuleasa), De Nooijer (46 Buta), Lazăr (46 Oroian) - Voicu (46 Onuț), Crivac (46 Iorga), Mouaddib (46 Mălăele) - Vîlea (46 Tănasă), Mustacă (46 Agiveli), Matiș (46 Bodișteanu).

FC Farul (antrenor, Ianis Zicu): Dur-Bozoancă - Băjan, Leca, Antoche, Panait - Cruceru, L. Mihai - Damașcan, Măzărache, Bîrnoi - Banyoi. Au mai jucat: Fara - Ursu, Bălan, Silaghi, Cărăruș, Carabela, Ciolacu, Stoica, Pelivan, Savu, V. Mihai.

Pentru „marinari“ a fost ultimul amical înaintea debutului oficial în 2021, care se va produce pe 10 februarie, în meciul din optimile Cupei României, cu Chindia Târgovişte (Liga 1), partidă programată, de la ora 14.30, la Constanţa.

În perioada de pregătire, FC Farul a susţinut şase meciuri de verificare, întregistrând patru victorii şi două egaluri:

9-0 cu FC Farul Under-19 (Banyoi 15, 37, 45, Măzărache 18, 31, 63, Al. Stoica 61, Damașcan 67, Nicula 86)
5-0 (Banyoi 53, 70, 85 și 87, Al. Stoica 72) şi 0-0 cu FC Voluntari II (Liga a 3-a)
3-0 (Damaşcan 9, Silaghi 55, Bîrnoi 68) cu Unirea Slobozia (Liga a 2-a)
6-0 (Damaşcan 19, Bîrnoi 41, Silaghi 45, Măzărache 47, Liviu Mihai 52, Florin Bălan 72) cu Dinamo II (Liga a 3-a).
1-1 (Crivac 8 / Măzărache 71) cu FC Viitorul II (Liga a 3-a).

De cealaltă parte, în afară de partida-test de azi, FC Viitorul II a mai disputat în această iarnă trei amicale:

FC Viitorul II - Gloria Albești 7-0 (Constantin Grameni 14, Luca Andronache 26, Jad Mouaddib 29, Dragoș Nedelcu 48-autogol, Robert Mustacă 51, Alexandru Dinu 74, Ștefan Bodișteanu 79)
FC Viitorul II - Axiopolis Cernavodă 6-1 (Robert Mustacă 44, Darius Oroian 65, Darius Grosu 69, Florian Haită 82, Denis Drîndă 84, Robert Mălăele 85 / Mădălin Anton 59)
FC Viitorul II - Înainte Modelu 10-0 (Robert Mustacă 6, Roberto Mălăele 8, 14, 35, Andrei Vîlea 28, Răzvan Matiș 44, Răzvan Tănasă 87, 93, 97, Luca Andronache 89).

În continuare, sunt programate alte patru confruntări amicale:

6 februarie: Concordia Chiajna - FC Viitorul II
10 februarie: FC Viitorul II - Unirea Slobozia
17 februarie: România U18 - FC Viitorul II
24 februarie: Dacia Unirea Brăila - FC Viitorul II.

În secţiunea Galerie Foto a acestui articol găsiţi mai multe imagini de la meci.

Sursa foto: Academia Hagi