15:52 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Farul Constanța avansează în Cupa României, după ce a eliminat la penalty-uri Axiopolis Cernavodă

21 Oct, 2020 19:32 3665 Marime text

Echipa de Liga a 2-a FC Farul Constanța merge mai departe în Cupa României, după ce a trecut astăzi, în deplasare, în etapa a patra a competiției, de Axiopolis Cernavodă (Liga a 3-a).

”Marinarii” s-au impus la penalty-uri (scor 5-3), după 1-1 la finele prelungirilor (0-0 după 90 de minute de joc), calificându-se în 16-imi.

La loviturile de departajare de la Farul au înscris Antonio Cruceru, Alexandru Stoica, Cosmin Bîrnoi, Dan Panait și Simon Măzărache, iar de la Axiopolis - Marius Tudorică, Liviu Gheorghe și Rafael Licu, ratând Raul Vintilă.

În timpul regulamentar prima a punctat Farul, prin Măzărache, în minutul 103, iar gazdele au restabilit egalitatea în minutul 117, grație reușitei lui Licu.

Au jucat:

Axiopolis (antrenor, Tiberiu Bălan): Belibrov – Cheia, G. Rusu, Vlăescu, Vieru (12 L. Gheorghe), Vintilă, Ed. Răducanu (67 Colcigeanu), R. Stănescu (82 Licu), M. Anton, Tudorică (cpt.), C. Ionică.

Farul Constanța (antrenor, Ianis Zicu): Fara (46 Agachi) – Carabela, M. Leca, V. Lică (89 Antoche), D. Panait (cpt.), Ant. Cruceru, Șt. Rus (60 Fl. Bălan), Rob. Silaghi, Hordouan (60 Bîrnoi), Banyoi (46 Măzărache), Al. Stoica.

Sursa foto: FC Farul Constanța