12:58 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul, premianta provinciei

13 Jun, 2005 00:00 1242 Marime text

Marinarii au avut cel mai bun sezon din ultimii 30 de ani

Echipa Farul Constanta a invins, sambata, pe teren propriu, cu scorul de 4-0 (0-0), formatia Apulum Alba Iulia, intr-un meci contand pentru etapa a XXX-a a Diviziei A.Primul gol al echipei Farul a fost reusit de Cosmin Pascovici, in minutul 63, care a trimis in dreapta portii aparate de Mihai Minca o centrare venita de pe partea dreapta.In minutul 72, atacantul Radu Doicaru a inscris printr-un sut in vinclu din marginea careului de 16 metri.In acelasi stil, in minutul 77 al partidei, Viorel Gheorghe a lovit mingea cu capul, iar aceasta a atins bara transversala, fiind prinsa de portarul Minca dincolo de linia portii. Scorul final a fost stabilit de fundasul Laurentiu Florea in minutul 87, care a transformat o lovitura de la 11 metri. Aceasta a fost dictata dupa ce fundasul Emil Sarbu l-a faultat, din postura de ultim aparator, pe Florin Lungu, de la Farul. Drept urmare, Sarbu a primit cartonas rosu.Farul a evoluat in urmatoarea componenta: 23. Curca - 6 I. Posteuca (24. R. Iacob t53), 3 Barbu, 5 Schiopu, 4 Pascovici - 25. Apostol (11. M. Soare t76), 21. Usurelu, 8. Lungu, 20. Florea - 19. V. Gheorghe, 9. Doicaru (15. Morarasu t80); antrenor Petre Grigoras.Apulum: 1 Minca (12. Lasc t89) - 2 Jercalau, 21. Maghici, 20. Minea (16. Zagrean t65), 4 Sarbu - 25. Hardau, 23. Mihu, 17. R. Chivescu, 7. V. Cristea - 15. Mitrofan, 9. Naghi; antrenor: Alin Artimon. Un cartonas galben a primit V. Cristea in minutul 38, iar cartonas rosu E. Sarbu in minutul 87.Partida a fost arbitrata de o brigada formata din Marius Martis (central) - Zoltan Szekely, Dan Bargaoanu (asistenti) - Andrei Ionita (rezerva). Observatori au fost Valentin Alexandru si Vasile Avram.La meci au asistat aproximativ 200 de spectatori, printre care s-a aflat si jucatorul echipei Anderlecht Bruxelles, Marius Mitu. Pe banca tehnica a oaspetilor nu au stat nici principalul Alin Artinon, nici secundul Roberto Ivan.Atat jucatorii cat si publicul au fost extrem de interesati de vestile din Ghencea, precum si de la Pitesti. In cazul in care Dinamo ar fi iesit campioana, Farul ar fi mers in Cupa UEFA. Chiar daca nu va juca in Cupa UEFA, Farul a avut cel mai bun sezon din ultimii 30 de ani. Meritul revine atat jucatorilor, cat si antrenorului Petre Grigoras, cel care a reusit omogenizarea unui nucleu capabil de performanta. Ramane ca marinarii sa-si pastreze lotul unit si sa incerce mai mult in viitorul sezon.