19:18 04 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul continua circul, Electrica s-a calificat nesperat

02 Oct, 2003 00:00 739 Marime text

"Cupa Romaniei" la fotbal

In saisprezecimile de finala ale "Cupei Romaniei" la fotbal, divizionara B Electrica Dobrogea Constanta a eliminat ieri pe FCM Bacau, gratie victoriei la limita, scor 1-0. Singurul gol al partidei a fost marcat de Ionita in minutul 90+1. Partida a fost una echilibrata, fara prea multe faze de poarta. FCM Bacau, lipsita de cativa dintre jucatorii de baza, dar cu golgheterul Cursaru in primul "unsprezece", a lasat impresia ca a venit hotarata sa se califice. Cursaru a avut doua oportunitati de a marca (18, 23), dar a sutat pe langa poarta din pozitii favorabile. FCM Bacau a beneficiat de o lovitura de pedeapsa in minutul 34, acordata de centralul Silviu Bogdan pentru un fault in careu al lui Filip asupra lui Fl. Petcu, dar Lovin a trimis balonul pe langa poarta. Acelasi registru a fost si dupa pauza, cu putine faze de poarta. Oaspetii au ramas din minutul 63 in zece oameni, Bojescu primind al doilea cartonas galben, dar, odata cu trecerea timpului, bacauanii au inceput sa preseze mai mult, Electrica, prin schimbarile efectuate, parand ca "refuza" calificarea. A venit minutul 90+1, cand Ionita a punctat la capatul unei faze superbe de contraatac. Grigorov a degajat o minge in margine, Maciuca a alergat dupa ea, a centrat la Ferenti care a retrimis in centrul careului de 16 m, de unde Ionita a sutat imparabil. Electrica Dobrogea: Mina - Comanasi, M. Posteuca, Dragoi, Filip (69 Maciuca), Grigorov - G. Pitu, Gechereanu, Culeafa (62 V. Roman) - Ferenti, St. Ciobanu (81 Ionita). Antrenor: Costel Funda. FCM Bacau: Bogdan - E. Baciu, Bojescu, Isac, Fl. Ganea - Mavrichi (46 Muntianu), Trofin, Lovin, Cristache (64 R. Ciobanu) - Fl. Petcu (74 M. Tanasa), Cursaru. Antrenor: Constantin Popovici.

Ultima ora!

FC Farul Constanta s-a facut din nou de ras. Evoluand in deplasare pe terenul divizionarei C CS Otopeni, gruparea de pe litoral a cedat ieri, dupa executarea loviturilor de departajare, cu scorul de 7-6. A condus cu 1-0, a fost egalata la 1-1, a preluat din nou conducerea la 3-1, dar a fost egalata pe final. S-a intrat in prelungiri, in care s-a jucat dupa regula "golului de aur" si, cum nici una dintre echipe nu a marcat, s-a trecut la executarea loviturilor de pedeapsa. In urma acestui rezultat, scaunul antrenorului principal Ion Marin se clatina serios. Vom reveni cu amanunte.