11:29 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE Farul Constanța, victorie și cu FCSB. 3-1! Neînvinși, „marinarii“ sunt pe locul întâi în clasament (GALERIE FOTO)

31 Aug, 2022 21:55 1851 Marime text

Farul Constanța și FCSB se întâlnesc în această seară la Ovidiu, în etapa a opta a Superligii.

Interesul este enorm în jurul partidei, toate biletele puse în vânzare fiind vândute, astfel că partida se dispută cu casa închisă.

În clasament, Farul (care e neînvinsă) se află pe locul doi, cu 15 puncte, în timp ce FCSB ocupă poziția a 13-a, cu șapte puncte.

Lovitura de start simbolică a fost dată de Ion Barbu, fost căpitan al Farului.

Echipele de start:

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Aioani - Sîrbu, Larie, M. Popescu, Kiki - K. Doukoure, Nedelcu, T. Băluță - Casap, Alibec, L. Munteanu
Rezerve: Buzbuchi - Corinus, Artean, Borza, Grameni, Pitu, Torje, Morar, R. Moldoveanu.

FCSB (antrenor, Nicolae Dică): Târnovanu - R. Boboc, Dawa, Tamm, Radunovic - Olaru, Dulca - Cordea, Oct. Popescu, Fl. Coman - Compagno
Rezerve: A. Vlad - V. Crețu, Haruț, I. Stoica, Miculescu, Oaidă, Pantea, Bouhenna, Radaslavescu.

UPDATE:

Meciul a început.

UPDATE:

Atât Farul, cât și FCSB sunt aproape de gol. „Marinarii“ ratează prin Louis Munteanu și Doukoure, oaspeții prin Cordea.

UPDATE:

Penalty pentru Farul, în minutul 23, Dawa îl faultează pe Louis Munteanu. Alibec marchează și e 1-0 pentru Farul!

UPDATE:

Schimbare la Farul în minutul 43, Nedelcu, accidentat, îi lasă locul lui Artean.

UPDATE:

Al doilea gol al Farului, în minutul 45+2, autor Doukoure (cu capul, din fața porții, la centrarea lui Louis Munteanu)! Repriza întâi s-a încheiat, e 2-0 pentru gazde!

UPDATE:

A început repriza secundă. Din minutul 46, la FCSB a intrat în joc Oaidă, în locul lui Dulca.

UPDATE:

Două schimbări la Farul în minutul 56: Borza - Băluță și Grameni - Casap.

UPDATE:

Înlocuire și la FCSB, în minutul 59: Miculescu - Boboc.

UPDATE:

În partea secundă, Farul preferă cartea contraatacului, iar Louis Munteanu are o ocazie bună de a face 3-0.

UPDATE:

Fostul farist Eduard Radaslavescu, acum la FCSB, intră pe teren în minutul 67, în locul lui Olaru.

UPDATE:

În minutul 70, FCSB reduce din diferență, prin Compagno, din pasa lui Florinel Coman. Farul - FCSB 2-1!

UPDATE:

Noi schimbări la Farul, în minutul 75: Pitu - Louis Munteanu și Corinus – Sîrbu.

UPDATE:

Farul face 3-1 în minutul 77, grație lui Grameni, cu un șut din careu, după centrarea lui Pitu!

UPDATE:

Penalty acordat inițial pentru Farul, în minutul 80, la un contact în careu Radunovici - Grameni. Arbitrul se duce pe marginea terenului să vadă faza însă și revine asupra deciziei. Nu e penalty!

UPDATE:

Meciul s-a încheiat, Farul a câștigat cu 3-1, își continuă seria invincibilității și revine pe locul întâi în clasament!

După cinci victorii și trei egaluri în opt meciuri, golaveraj 13-5, Farul are 18 puncte, la fel ca și Rapid, a doua clasată, în fața cărora „marinarii“ au avantajul golaverajului.

Farul - FCSB 3-1 (2-0)

Au marcat: Alibec 23 (din penalty), Doukoure 45+2, Grameni 77 / Compagno 70

Au evoluat:

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Aioani - Sîrbu (75 Corinus), Larie, M. Popescu, Kiki - Doukoure, Nedelcu (43 Artean), Băluță (56 Borza) - Casap (56 Grameni), Alibec, L. Munteanu (75 Pitu). Rezerve: Buzbuchi - Torje, Morar, Moldoveanu.

FCSB (antrenor, Nicolae Dică): Târnovanu - Boboc (59 Miculescu), Dawa, Tamm, Radunovic - Olaru (67 Radaslavescu), Dulca (46 Oaidă) - Cordea, Ov. Popescu, Coman - Compagno. Rezerve: Vlad - Crețu, Haruț, I. Stoica, Miculescu, Oaidă, Pantea, Bouhenna.

Farul continuă parcursul fabulos din acest sezon, reușind un nou succes pe cât de important pe atât de clar, 3-1 cu FCSB, o altă formație calificată în grupele Conference League.

"Marinarii" au început în forță, au pus presiune și au reușit să păstreze un ritm și o intensitate care au pus în mare dificultate echipa bucureșteană. Golurile au venit firesc, în min. 23, prin Alibec, după un fault la L. Munteanu, iar apoi în prelungirile primei reprize prin Doukoure.

Oaspeții au redus din diferență în min.70 prin Campagno, dar emoțiile au ținut numai șapte minute: Alexi a croșetat pe partea dreaptă, a centrat perfect pentru Grameni, iar tânărul mijlocaș l-a învins pe Târnovanu pentru 3-1.

Victoria asigură primul loc în clasament după opt etape, în care Farul a obținut cinci victorii și trei remize, are cel mai bun atac și cea mai bună apărare din Superligă, se arată pe site-ul oficial al Farului.

Sursa foto: ZIUA de Constanța