17:28 28 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul Constanța Fotbaliști de la prima echipă, folosiți în victoria cu Axiopolis Cernavodă (GALERIE FOTO)

28 Jan, 2024 11:20 2147 Marime text

Echipe ale centrului de copii și juniori al Academiei Hagi au susținut primele meciuri de verificare din acest an.

Dacă Farul U-16 și Farul U-15 au întâlnit generațiile mai mari cu un an ale clubului CFR Constanța, o combinată Farul U-18 și U-17 a înfruntat formația de Liga a III-a Axiopolis Cernavodă.

Pentru Farul U-18 – U-17 au evoluat pe parcursul primei reprize și câțiva jucători de la prima echipă a Farului (Mușat, Grosu, Dănuleasă, Gustavo, Banu, N. Popescu, Cojocaru, Andronache).

Toate cele trei confruntări s-au încheiat cu succese pentru echipele Farului.

Farul U-18 – U-17 - Axiopolis Cernavodă (Liga 3) 5-2 (5-2, 2-0)

Au marcat: Iustin Doicaru 33, Ionuț Cojocaru 39, Luca Băsceanu 52, 55, John Dumitra 58 / Iulian Carabela 47, Victor Alecu 71-pen.

Farul U-18 – U-17 (antrenori Stere Banoti, Dan Ochia) - Repriza I: Mușat - Grosu, Dănuleasă, Gustavo, Croitoru (30 Ștefănescu) - Banu, Giurgiu, N. Popescu - Doicaru, Cojocaru, Andronache.

Repriza a II-a: Mușat - Cercel, Dumitra (75 Chihaia), Gică, Ștefănescu (60 Burlacu) - Popovici, Leonte, Băsceanu - Păcuraru, Pătru, Stoian.

Repriza a III-a: Maer - Munteanu, Podoleanu, Burlacu, Chihaia - Nechifor, Marchidan, Păun - Avrămescu (105 Berchez), Somandru (105 Popeșteanu), Sima.

S-au jucat 120 de minute, împărțite în trei reprize, astfel: 2 x 45 Minute și 1 x 30 Minute.

Un exercițiu bun pentru brigada lui Petre Grigoraș, unde nu s-a urmărit rezultatul final. A fost un meci care a constat în 2 reprize de 45 min și 2 de 15 min, unde antrenorul a rulat tot lotul și câțiva posibil viitori jucători ai Șoimilor. Pentru noi au marcat Carabela și Alecu! Adversarul a fost unul puternic care și-a menținut poziția de la început la sfârșit, unde au jucat nume importante care au la activ și meciuri în Liga I. Felicitări atât jucătorilor cat și staffului tehnic! PER total un antrenament bun! Forța, ȘOIMII Cernavodă!, este mesajul lui Axiopolis.

Farul U-16 - CFR Constanța U-17 5-0

Au marcat: David Tudor 20, Ianis Spînu 21, 24, Mateo Tameș 35-pen., Andrei Oancea 45.

Farul U16 (antrenor Liviu Ștefan): Barbu (25 Șonel) - Gheorghe, Bituleanu, Dragomir, Tînjală - Tameș, Seceleanu, Oancea - Man, Tudor (29 Răducanu), Spînu.