17:19 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul Constanța, egal în deplasare cu FC Botoșani. Neînvinși, „marinarii“ sunt pe locul patru în Superligă

08 Aug, 2022 23:13 1555 Marime text

Farul Constanța a disputat în această seară meciul din etapa a patra a Superligii, în deplasare cu FC Botoșani.

Cele două echipe erau neînvinse înaintea partidei și așa au rămas după ea, duelul încheindu-se nedecis, 1-1.

Pentru gazde a marcat M. Roman II (4), iar „marinarii“ au punctat prin Morar (40 - din penalty).

Farul continuă seria rezultatelor pozitive, după 1-1 în deplasare cu FC Botoșani. Gazdele au deschis scorul la prima acțiune importantă, șutul lui M. Roman II fiind deviat în poarta lui Aioani. Farul nu a acuzat șocul, a ieșit decisă în atac și a pus sub mare presiune formația lui Teja. Până la pauză constănțenii și-au creat nouă (9!!!) situații foarte bune de a marca înainte de stabili egalitatea. În min.40, Dican a făcut henț în propriul careu, iar Morar a executat perfect penalty-ul acordat: 1-1.

Farul a continuat să fie echipa mai periculoasă și în repriza secundă, dar fără să mai modifice tabela până la final, se arată pe site-ul oficial al Farului.

Au evoluat:

FC Botoșani (antrenor, Mihai Teja): Pap - Sno, Boli, Dican, Țigănașu (80 Șeroni) - Florescu, Perianu (54 Sylla), Mussis - Mailat (77 Mateus), M. Roman II (77 M. Roman I), Dragu.

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Aioani - Mladen (70 Borza), Larie, M.Popescu, Kiki - Artean, Nedelcu 83 Doukoure), Casap (70 Alibec) - Torje (76 Sali), Morar (70 Băluță), Pitu.

În clasament, echipa de pe litoral se află pe locul patru, cu opt puncte, după două victoria și două egaluri, golaveraj 5-2, iar în etapa viitoare va evolua pe teren propriu cu FC Hermannstadt, luni, 15 august, de la ora 19.00.

Sursa foto: Farul Constanța