23:19 29 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul Constanța Echipa Under-17 s-a calificat în finala Cupei Elitelor, după succesul categoric cu Csikszereda (GALERIE FOTO + VIDEO)

05 Apr, 2024 10:17 764 Marime text

Echipa Under-17 de la Farul Constanța, pregătită de Dan Ochia, a susținut confruntarea cu FK Csikszereda U-17 din semifinalele Cupei Elitelor U-17.

Partida a avut loc în Complexul Academiei Hagi și le-a revenit gazdelor, cu un scor categoric: 6-1.

Au marcat: Cristian Sima 12, Rareș Munteanu 26, Darius Păun 47, Dan Nechifor 54, David Pătru 54, Mateo Manea 69 / Elod Toth-Pal 87-pen.

Pentru Farul U-17 au evoluat: Frățilă - Rareș Munteanu (77 Gheorghe), Căldăraru, Coman (77 Podoleanu), Rîpeanu - Nechifor (62 Brucă), Marchidan, Birbic - Păun, Pătru (77 Berchez), Sima (62 Manea). Rezerve neutilizate: Maer - Tînjală, Avrămescu, Popeșteanu.

În cealaltă semifinală: FCSB U17 - UTA Arad U17 2-1.

Finala Cupei Elitelor U17, care va opune formațiile Farul U17 și FCSB U17, este programată pe 16 mai 2024.

În schimb, formația U-15 a Farului (formată din jucători născuți după 1 ianuarie 2009) a ratat caliifcarea în ultimul act al Cupei Elitelor U-15.

În semifinale, jucătorii pregătiți de Marius Axinciuc au evoluat împotriva formației CSA Steaua U-15, partida disputându-se în complexul Academiei Hagi.

După o primă repriză încheiată cu scor alb, întâlnirea s-a încheiat cu succesul bucureștenilor, scor 2-1.

Partida s-ar fi putut decide la lovituri de departajare, însă faristul Alexandru Goncear a ratat un penalty în minutul 70.

Au marcat: Alexandru Goncear 60 / Eric Radu 55-pen., Matei Țicală 66.

Farul U-15 a jucat cu: Mark Florea Apetrei - Carabaș, Plugaru, Apetroaei (41 Drochioi), Pambuca - Sanda (78 Cîra), Seceleanu (41 Șifiringă), Iordache (67 Avram) - Goncear, Rezmiveș, Tripon. Rezerve neutilizate: Matei Florea - Murariu, Vilcinschi, D. Croitoru, Istrate.

În cealaltă semifinală: Universitatea Craiova U-15 - Rapid U-15 2-1.

Finala Cupei Elitelor U-15 se va disputa pe 19 mai 2024, între CSA Steaua U-15 și Universitatea Craiova U-15.

Sursa foto: Academia Hagi

Farul Constanța Under-18 a acces în finala Cupei de Tineret (GALERIE FOTO + VIDEO)